Bilgisayar denetimli 'network analyzer' tasarımı
Computer controlled network analyzer design
  1. Tez No: 22190
  2. Yazar: ÖNDER YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Herhangi bir devrenin giriş ve çıkışı arasındaki bağıntının bilinmesi mühendisler için büyük anlam taşımakta dır. Eğer bir sistemin geçiş işlevi bilinirse bu sistem daha büyük sistemlerin tasarımında kolaylıkla kullanılabilir. Bu tez çalışmasında analog bir devrenin belirli frekans aralığında geçiş işlevini frekans ekseninde elde edebilen“Network Analyzer”, elektrik-elekronik mühendisliği alanında geniş kullanım alanı bulan sayısal osiloskop, sayısal işaret üreteci ve sayısal voltmetre gibi cihazların işlevlerini de yerine getirebilen bir cihazın tasarlanması amaçlanmıştır. Tezin birinci kısmı giriş niteliğindedir. İkinci kısımda ise devrenin bilgisayar ile haberleşmesinde kullanılan bilgisayar giriş-çıkış işlemleri geniş bir şekilde anlatılmış ve tasarlanan uygulama devreleri verilmiştir, üçüncü bölümde tamamıyla tasarımlanan sistem donanım ve yazılımı bir arada bazı yardımcı bilgiler de verilerek anlatılmıştır. En son bölüm olan sonuçlar bölümünde ise sonuçların karşılaştırıl masının kolay yapılabilmesi amacıyla basit bir RC devresi ele alınıp hesaplanarak ve gerçeklenen cihaz kullanılarak elde edilen veriler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPUTER CONTROLLED NETWORK ANALYZER DESIGN Many time, it is desirable to be known the input output characteristic of any analog circiut for electronical engineers or scientists. In this thesis we planned to design a computerized multifunctional network analyzer that is capable of performing most of the basic measuring task in the field of electric or electronic engineering such as digital storage skop, programable signal generator, spectrum analyzer and data logger for a few chanel. For that reason, it was almost impposible to design such device without using computer hardware and software. Here, I prefered using personal computers to using single chip micro controllers. There were some different solution to interface the designed hardware and computer's hardware but, for the sake of the generality of the device, I used the computer's printer port as an interface equipment. Since almost every computer has a paralel printer port, the designed device will have the advantage of being used by any computer having standart Centronix printer port, without spending any special care. The first part of the thesis is intoduction which about the general concepts of network analysis. In the second part a brief explanation of computer input output techniques is made. In the 3th part, the structure of the designed device is eplained and the key points of the runnig software is being given. In the last part, the measured response for a known RC circuit is given and the calculated response of the circuit is compared with this measured response.