Fuzzy lojik ve uygulamaları
- Tez No: 22189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Elektriksel işaretlerle bir çok mekanizmanın çalıştırı larak insanın kullanabileceği hale getirmek için bu elektrik sel işaretler üzerinde amaca göre bir çok işlemler yapılır. Bu işlemler ya sürekli modda ya da ayrık modda yapılır. Bu çalışmada, ayrık moda giren fuzzy lojik konusu hak kında genel bilgi verilmiştir. Fuzzy lojigin temelini oluştu ran fuzzy altkümeleri ve bunlar üzerindeki basit işlemlerin oluşturulması hakkında bilgi verilmiştir. Fuzzy lojigin özellikleri örneklerle ve ispatlarla ince lenmiş, aynı zamanda boolean lojik ile benzer ve ayrık nokta ları kıyaslama yoluyla irdelenmiştir. Fuzzy çıkarımlarının teknolojik olarak destekleyicisi o lan fuzzy lojigin lojiksel şebekeleri örneklerle verilmeye çalışılmıştır. Fuzzy bilgisayar mimarisini oluşumunun temellerini oluş turacak olan maksimum, minimum, tümleme ve min-mak gibi fuzzy işlemcileri, fuzzy bilgisini yani“fit”olarak isimlendirilen üyelik fonksiyonu değerini saklayacak olan fuzzy flip-flopla rı sürekli ve ayrık modda incelenmiştir. Bunların özellikleri günümüz teknolojisinin oluşturduğu devreler üzerinden veril miştir. Bu çerçevede, geleceğe yönelik olarak öneriler sunulmuş ve daha neler yapılabileceği hakkında genel bilgi verilmiş tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today information obtained from various sources is stored in binary form and processed before they are used. This processing is performed in either continuous-mode or discrete-mode. In this study the fuzzy logic evaluated in discrete- mode is introduced in general. Fuzzy subsets building the main principles of fuzzy logic are given and some operations on these subsets are also discussed in detail. The characteristics of fuzzy logic are investigated and explained with a number of examples. On the other hand the differences and similarities between fuzzy and boolean logics are discussed considerably. The logic network of fuzzy logic supported by fuzzy inferences is given with various examples. Fuzzy operators (such as maximum, minimum, complement and min-max) underlying fuzzy computer architecture and fuzzy flip-flops, in which fuzzy information called“fit”is stored are studied in continuous-mode and discrete-mode. The characteristics of fuzzy flip-flops are based on the principles of boolean logic. A feature work to be done in this a.rea is given finally.