Hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretim için bir model önerisi
A Model proposal of computer assisted instruction in in-service education
- Tez No: 51638
- Danışmanlar: PROF.DR. HIFZI DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
BÖLÜM VI ÖZET - YARGI VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın genel bir özeti yapılarak, araştırma bulguları doğrultusunda varılan yargı ve geliştirilen öneriler aktarılmaktadır. ÖZET Tarama modelinde gerçekleştirilen ve mevcut koşullan ve olanakları da dikkate alarak Türk Kamu Kurum ve Kuruluşları için hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretim model önerisi geliştirmeyi amaçlayan bu araştırma; giriş (problem, amaç, önem, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar), kuramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorum, model önerisi, özet, sonuç ve öneriler olmak üzere altı bölümden oluşmuştur. Araştırma, üç aşamada gerçekleştirilmiş olup, birinci aşamada; hizmet içi eğitim, bilgisayar destekli öğretim, Türk Kamu Sektörü'ndeki bilgisayar uygulamaları, hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretim, Dünya'daki ve Türkiye'deki mevcut durum ve uygulamalar, ilgili literatür verileri ve araştırma bulguları ışığında incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise; literatür taraması sonuçlarından elde edilen veriler doğrultusunda 40 maddelik bir anket geliştirilmiş ve bu anket örneklem olarak belirlenen kuruluşlarda görevli yönetici ve uygulayıcı personele (programcı, sistem analisti, sistem tasarımcısı, organizatör, formatör öğretmen, uzman vb.) uygulanmıştır. Araştırmanın amaçlarının gerçekleştirilmesinde gerekli olan verilerin bir bölümünü elde etmek için hazırlanan anket formuna ön deneme uygulamaları yapıldıktan ve uzman görüşleri alındıktan sonra son şekil verilmiş ve örnekleme alınacak kuruluşlar için belirlenen ölçütlere uyan 8'i bakanlığa bağlı bilgi işlem merkezi, birisi de Kamu İktisadi Teşebbüsü olmak üzere (Tedaş) toplam 9 bilgi işlem merkezinde görevli 25 yönetici ve 1 18 uygulayıcı personele anket uygulanmıştır. Yapılan bu uygulama sonucunda, verilerin değerlendirilmesi için başta frekans ve yüzde olmak üzere; varyans analizi, tukey-b testi gibi istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Anket uygulaması sonuçlan, Türk Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görevli yönetici ve uygulayıcı personelin; hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretim uygulamalarının önemine ve yararına inandıklarını ortaya koymuştur. Anketörler bu çeşit 197198 uygulamalara başlanmadan önce kurumların gerekli donanımı edinmeleri daha sonra bu konuda bir modelin belirlenmesi gerekli olduğunu belirtmişler ve hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretim uygulamaları için“her kurumun bir bilgi işlem merkezine sahip olması ve bu merkezin de il ve ülke düzeyinde kurulacak ana bilgi işlem merkezlerine bağlanması”modelini benimsemişlerdir. Araştırmanın üçüncü aşamasında, yukarıda belirtmiş olduğumuz ilgili literatür verileri, ve araştırma bulguları ve anket uygulaması ile ilgili bulgular ışığında Türk Kamu Sektörü için hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretim model önerisi geliştirilmiştir. Önerilen model öğrenci, yetişkinler öğretmeni, ders yazılım, ortam, öğretme-öğrenme süreçleri, yönetim ve denetim, destek hizmetler ve finansman olmak üzere sekiz boyut açısından tek tek ele alınmış, daha sonra ise model önerisi boyutlarının Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü açısından değerlendirmesi yapılmıştır. YARGI Kamu yönetimi sisteminde hizmet içi eğitim etkinlikleri, kamu yönetiminin ve insan gücü kaynağının geliştirilmesinde oldukça önemli bir rol oynamakta, verimlilik, teknolojik gelişmelere uyum sağlama, personelin motivasyonunu arttırma ve fırsat eşitliği sağlama vb. yönlerden kurum ve personele yarar sağlamaktadır. Türk Kamu Sektörü'nde yer alan kurum ve kuruluşlar ellerindeki birtakım teknolojik olanaklara rağmen hizmet içi eğitim etkinliklerinde geleneksel öğrenme - öğretme süreç ve yöntemlerini kullanmakta ve oldukça düşük bir verimle eğitim hizmetlerini yürütmektedirler. Bilim ve teknoloji çağı olarak nitelendirilen çağımızda, hizmet içi eğitime de bilimsel ve teknolojik bir nitelik kazandırmak ve insan gücü ve insan gücü dışı kaynaklar birlikte işe koşulmak suretiyle teknolojik olanaklardan eğitim amaçlı olarak yararlanmak gereği ortadadır. Bir kurumda hizmet içi eğitim etkinliklerinin başarılı olabilmesi için yetişkinler eğitimi temel ilkeleri ve öğrenme özellikleri göz önünde bulundurulmalı ve öğrenci merkezli yöntemlerden yararlanılmalıdır. Birçok ülkede uygulama alanı bulan ve her geçen gün daha fazla önem kazanmaya başlayan bilgisayar destekli öğretim yöntemi, yetişkin öğrenme özelliklerine uygun ve hizmet içi eğitimde de öğrenme - öğretme
Özet (Çeviri)
2i: ABSTRACT The purpose of this research is to develop a computer assisted instruction model in in- service education for The Turkish Public Institutions and Organizations. The study was accomplished with in three steps; Firstly, related literature was reviewed and theoretical base of the study was constructed. Secondly, a questionnaire developed by the researcher was administered to 143 personnel who include 25 administrators and 118 operators in 9 public organizations. The data were analyzed by the statistical techniques of frequency distrubition, one-way analysies of variance, tukey test,.. The results revealed that the application of computer assisted instruction in in-service training would be useful for both organization and personnel but the organizations must have the necessary equipment and then a model have to be determined before application of mentioned program. The results also indicated that every institution must have a data process center and this center should be connected with a central data process center constituted through networks at the level of city and country. According to the results, a computer assisted instruction model in in-service education for public institutions and organizations was proposed then this model was evaluated for The Minister of Finance (General Directorate of Income Administration).