İzmir Orman Bölge Müdürlüğü orman alanlarında karma orman işletmeciliğinin uygulanabilirliği ve bazı politikaların saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 22194
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YÜCEL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bozulan doğanın ve orman alanlarının azalmasının önlenmesi için yaşam ortamları bu alanlarla ilgili olan halkın kalkındırılması bir zorunluluk haline gelmiştir. Doğadaki bozulmanın, orman alanlarının yok olmasının önlenmesi ve birim alandan daha fazla gelirin elde edilmesi arayışları karma işletmecilik diğer adıyla Agroforestry kavramını ortaya çıkarmıştır, ülkemizde yeni bir konu olan bu olayın ormancılık çalışmalarında eksiksiz ve hatasız olarak yerini alması gerekmektedir. Ormancılıkta karma işletmecilik uygulama olanak ve koşulları ile politikaların belirlenmesi önemli bir noktadır. Bu amaçla, îzmir Orman Bölge Müdürlüğü Ormanlarında Karma Orman işletmeciliğinin Uygulanabilirliği Ve Bazı Politikaların Saptanması üzerine Bir Araştırma yapılmıştır. Çalışmada genelde, îzmir Orman Bölge Müdürlüğü, özelde ise bu bölge müdürlüğü kapsamındaki Kozak yöresinde uygulanmakta olan karma orman işletmeciliği uygulamaları araştırılmıştır. Araştırmada, îzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı karma orman işletmeciliği uygulanan orman köyleri ile bu bölge müdürlüğünü temsil en tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen ve karma orman işletmeciliği uygulaması olmayan orman köyleri karşı laştırı lmıştır. Ayrıca bölgedeki karma orman işletmeciliği uygulamaları ile karma orman işletmecilik potansiyelleri de saptanmıştır. Bölgede karma orman işletmeciliğinin yapılmasına yönelik çok çeşitli kombinasyonların oluşturulabileceği bir potansiyel bulunmaktadır.Bu potansiyellerin gerekli, uygun kombinasyonlarının oluşturulmasıyla zaman yitiri lmeksizin uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü bölgede bu uygulamalara yönelik gerekli alanlar tarım alanları yönünde kullanımlara açılmıştır. Dolayısıyla doğa uygunsuz kullanımlar nedeniyle her geçen gün tahrip olmaktadır. Araştırmada karma orman işletmeciliği yapılan orman köylerinin, uygulama olmayan orman köylerine oranla toplumbilimsel ve ekonomik açıdan büyük gelişmeleri içerdiği görülmektedir. Bölgede bu tür uygulamalara yönelik potansiyel alanların varlığı da saptanan bir başka olgudur. Bu alanların değerlendirilerek doğanın bozulmasının ve ormanların yok olmasının Önlenebilmesi ve de yöre halkının kalkınmasının sağlanması yoluna gidilmelidir. Bunun içinse öncelikle ormancılık uygulamalarındaki aksamaların temel nedeni olan yasal sorunlar uygulamaya yönelik olarak çözümlenmelidir.. Daha sonra ülke ve işletmecilik düzeyinde saptanan politikalar doğrultusunda gerekli kuruluşların uygulamalara geçmesi toplumumuzun kalkınması ve ülke ormanlarının korunması için gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The foreing powers for the scientifical and technological development of non-developed and developing contries are the economical gains originated from the land wage. Both the creation of this foreing power and increase in population caused an intensive usage of land. In our developing country, due the development studies and increase in population, lands are used intensively. As a result of this, the nature was highly damaged and the forest area was decreased rapidly. To stop the degredation of nature and decreasing the forest land, the people living in forest or involve in forest activies have to be developed. The degredation of nature and the prevention, of forest land decreasing as well as the search of obtaining of more income from a unit area has brought out the mixed forest exploitation or in another saying the Agroforestry conseption. As a recently known subject in our country, it must take its in forestry activities without any mistake. Regarding this aim a research was carried out in Izmir Forest the adquarters on the applicability of mixed forest exploitation and determination of some polities. There is high potential for the application of various combinations of mixed forest explaitation in the region. When the application of mixed forest explotation in Kozak Region compared with the areas where there is no such application, socio-economics varieties are brought out. This varieties are completely for the benefit of villagers where mixed forest exploitation activities are taken place. As necessary areas for the application of mixed forest exploitation in the Region are not of agriculture applicable type, have been used as agriculture areas. The prevention of these areas from degredation is possible only through mixed forest exploitation.