Atomlarda konfigürasyon etkileşmesi yöntemi
- Tez No: 22195
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, korelasyon enerjisi hesaplamaya yönelik“Konf igürasyon Etkileşmesi Metodu”kullanılarak 12' den az elektrona sahip atom sistemleri için, dalga fonksiyonları, bunlara karşılık gelen enerjiler ve osilatör kuvveti hesap lamaları gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalar için, yurt dışından sağlanan ve KTü'deki kompüter sistemine adapte edilmiş bir paket program, verile ri hazırlanarak çalıştırılmıştır. Sekiz farklı durum için enerji ve osilatör kuvveti hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. 12 'den fazla elektrona sahip sistemler için gerçek enerjilerle hesaplanan enerjiler arasındaki fark artmaktadır. Bu sistemler için çok ince yapı, f otoiyonlaşma, çarpışmayla uyarma, Van-der Waals kuvvetleri ve elektron atom saçılma hesapları enerjiye eklendiği taktirde gerçek enerjilere ya kın enerjiler hesaplamak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, correlation energies and oscillator strengths for atoms containing less than twelve electrons have been computed. The method of configuration interaction has been used. The computer program used has been obtained from CPC Program Library and adapted to the computer system of KTO. Suitable input data have been supplied and the program has been run. Energy and oscillator strength has been calculated for different eigth cases. The difference between experimental and computed energies increases for systems containing more than twelve electrons. For these systems adding the hyperfine structure, photoionization, collisional excitation, Van-der Waals forces and electron-atom scattering calculations to energy, it is possible to obtain results that agree with experimental values. VI