Mobil kargo ve taşımacılık sistemi
Mobile shipment system
- Tez No: 221941
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mobil ticaret gün geçtikçe önemi artan kritik bir satış kanalı olarak bir çok firmanın dikkatlice takip ettiği bir husus olmuştur. Fakat mobil ticaretin getirdiği zorluklar bir çok farklı sektörde çalışan firmanın bu alanda çekingen kalmasına ve sadece izlemede beklemesine sebep olmuştur. Bu firmalardan bir bölümüde özellikle teslimat ve kargo taşıyan firmalar olmuştur. Kargo firmalarının yeni teknolojileri kağıt ? kalem çözümlere kıyasla tercih etme oranları, mobil cihaz teknolojisi ortaya çıktıktan sonra keskin olarak yükselişe geçmiştir. Bunun yanında bu konuda projeler geliştiren firmalar ve mobil cihaz üreten firmalar, bu trend den çok büyük kazançlar elde etmeye başlamıştır. Şirketler içinde hatta şirketlerin bilgi işlem departmanları içinde sadece mobil cihazlar ile ilgilenen çalışanlar, mühendisler yetiştirilmeye başlanmış, mobil cihaz takımları kurulmaya başlanmıştır. Projenin amacıda bu gelişmeyi dikkate alarak bir mobil cihaz uygulaması geliştirmektir. Projeyi tasarlaraken tüm yeni nesil teknoloji altyapısını kullanmak, güvenlik ve uluslararası standartları dikkate almak önem verilecek noktalardır.
Özet (Çeviri)
Mobile commerce is becoming a critical sales channel for a lot of companies everday. However, the firms were pesimistic about the new system, because of its unspecified drawbacks. In the last a few years the companies barrels got down, and they started to make a lot of profits and take the advantages of new technology. One of these sectors is the working subject of the companies which are doing public shipment The percentage of popularity about the shipment companies which are using new technologies such as notebooks, and PDAs is madly growing. By all the mean, A slew of outsources and software makers started to convience companies with statical information of the proliferate turnovers of the others. In this point, the number of mobile applications and the software companies which are taking some strategical decisions about developing mobile system are growing. The aim of this project is considering the mobile commerce as a powerful system and prepare a shipment system which can be able to store the delivery information and also take digital signature of clients. One of the secure delivery system is capturing signature of clients via PDAs which is also inspected and developed in the project with cryptographic algorithms and digital image processing methods. The other pivotal point which examined is Mobile Database. The mobile technology is supported with online transmission of the delivery information. However, the system should be also designed for difficult scenarios such as being offline or having connection problems. In this point, the importance of the database of the mobile devices can be more. The last point is security concerns center on how to protect transactions as they pass from wireless network or cable network across the m-commerce infrastructure and into corporate back-end systems. On the other hand, how the developed system is deal and surpassed about these concerns.