Üstyüzey işlemlerinin ağaç malzemenin yanma direncine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of surfacing processes on combustion resistance of wood materials
  1. Tez No: 222070
  2. Yazar: DURSUN SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Doğu kayını, sarıçam ve titrek kavak odunu örneklerinden elde edilen deneyörnekleri ASTM -E-69 standartlarında verilen esaslara göre hazırlanmış. Üstyüzey işlemleriuygulanan ağaç malzemelerin yanma özellikleri araştırılmıştır. Bunun için örnekler, havakurusu rutubetteki (%12) taslaklar 9x19x1016 mm boyutlarında hazırlanmıştır. Daha sonraüstyüzey işlemleri uygulanmıştır. Bu amaçla, sentetik, selülozik, poliüretan, asit sertleştiricili vepolyester vernik üstyüzey maddesi olarak kullanılmıştır. Örneklerin tam kuru yoğunlukları,hava kurusu yoğunlukları, vernik katı madde miktarları, katman kalınlığı miktarları, ASTM-D69 esaslarına göre yanma değerleri belirlenmiştir. Deneylerde; tam kuru yoğunluk (g/cm3),hava kurusu yoğunluk (g/cm3), vernik katı madde miktarları (%),vernik katman kalınlıkları(?m), ağırlık kaybı (%), açığa çıkan O2 (%), CO(ppm) ve NO (ppm), sıcaklık değerleri(oC)belirlenmiştir. Sonuç olarak; en yüksek, tam kuru yoğunluk (0,66g/cm3), hava kurusuyoğunluk (0,74g/cm3) ile kayın ağacında, en yüksek katı madde miktarı (%91) ile polyestervernikte, en yüksek vernik katman kalınlığı (145 ?m) ile polyester vernikte ölçülmüştür.Yanma deneyinde ise en yüksek; ağırlık kaybı (%93,90) kayın sentetik vernik grubunda, O2miktarı (%17,92) kavak ağacı kontrol grubunda, CO miktarı (4413,51ppm) sarıçam sentetikvernik grubunda, NO değeri (114,71ppm) sarıçam sentetik vernik grubunda ve sıcaklık değeri(276,49 0C) sarıçam sentetik vernik grubunda elde edilmiştir. Yanma olayında verniklerinyanmayı tetikleyici ve arttırıcı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, vernikişlemlerinde kullanılan verniklerin yanmayı kolaylaştırıcı, yangın durumunda sıcaklığıarttırıcı özelliği ve yanma ürünü gazları arttırma özelliği göz önünde bulundurulmalıdır.Yangın riski bulunan ortamlarda vernik işlemi uygulanmamış malzemelerin kullanılmasındafayda olduğu düşünülmektedir.Sonuç olarak, vernik işlemlerinde kullanılan verniklerin yanmayı kolaylaştırıcı, yangındurumunda sıcaklığı arttırıcı özelliği ve yanma ürünü gazları arttırma özelliği göz önündebulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the samples of beech; scots pine and poplar woods were investigated accordingto ASTM-E-69 standards. Also the combustion properties of surfaced wood materials wereinvestigated. For this purpose synthetic, cellulosic, acid hardener, polyurethane based andpolyester varnish were used as surfacing substances. For this samples, air dry humidity was(%12), and dimension of sample was 9x19x1016 mm and surface process was applied on thesample. On these samples; full dry density, air dry density, amount of varnish hardsubstances, thickness of varnish layer were determined according to ASTM-E-69 standards.During the tests; full dry density (g/cm3), air dry density (g/cm3), amount of varnish hardsubstances (%), thickness of varnish layer (?m), weight loss (%), appearing O2 (%), heatvalues (oC) were measured. As a result; the highest full dry density (0,66g/cm3), highest airdry density (0,74g/cm3) were measured on beech wood, the highest amount of hard substance(%91) was measured on polyester varnish, the highest thickness of varnish layer (145 ?m)was measured on polyester varnish.In the combustion test, the most; weight loss (%93,90) was obtained on beech syntheticvarnish group, the highest amount of O2 (%17,92) was obtained on poplar tree control group,the highest amount of CO (4413,51ppm) was obtained on scotch pine synthetic varnish group,the highest amount of NO (114,71ppm) was obtained on scotch pine synthetic varnish groupand heat value (276,49 0C) was obtained on scotch pine synthetic group.