Basınç ve bekletme süresinin emprenye maddelerinin ağaç malzemeye nüfuzuna etkisinin belirlenmesi
Determination of diffusion effect of compression and waiting factors for impregnating solutions on wood materials
  1. Tez No: 222069
  2. Yazar: SERDAR AYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, basınç ve bekletme faktörlerinin, bazı emprenye maddelerinin ağaç malzeme nüfuzu ile malzemenin fiziksel ve mekaniksel özelliklerinde meydana getirdiği değişimler araştırılmıştır. Bu amaçla Sarıçam ve Doğu kayını odunlarından hazırlanan örneklere ASTM 3201-08 esaslarına göre daldırma ve basınç yöntemleri uygulanarak 2, 4 ve 6 saat'lik bekletme sürelerinde boraks, çinko klorür ve imersol aqua maddeleriyle emprenye edilmişlerdir. Basınç yönteminde 635 mm Hg?¹'lik ön vakum işlemi uygulandıktan sonra 4 atm hava basıncı uygulanarak örnekler emprenye edilmiştir. Emprenye edilen örneklerin higroskopisite değerleri, retensiyon miktarları, yoğunluğu, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel çekme direnci, dinamik eğilme (şok) direnci, liflere paralel yönde basınç direnci ASTM veya TSE standartlarına göre test edilmiştir. Deneyler sonunda basınç uygulanan yöntem daldırma yöntemine göre direnç özelliklerinde azalma meydana getirmiştir. Ayrıca basınç yöntemi ile emprenye edilen örnekler daldırma yöntemine göre daha fazla rutubet almaktadır.Sonuç olarak ağaç malzemenin mekanik dirençlere maruz kalacağı yerlerde daldırma yöntemiyle emprenye edilmiş malzemelerin kullanılması tavsiye edilebilir. Ancak ağaç malzeme fiziksel etkenlere maruz kalacak bir ortamda kullanılacaksa basınç altında emprenye edilen malzemelerin kullanılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of pressure times and waiting times on the physical and mechanical strenghtes of wood materials. For his purpose, dipping and pressure methods were applied to Scots pine and beech woods according to ASTM 3201-08 standards for 2,4 and 6 hours. In the impregnated method, borax, zinc chloride and imersol aqua solutions were applied to woods as 635 mm Hg?¹. In the tests, the values of hygroscopicity, retention amount, retention ratio, density, bending strength, modulus of elasticity, tension strength parallel to grain, dynamic bending (shock) strength and compression strength parallel to grain were tested. At the end of the test, the decrease was observed in the pressure method according to the dipping method. And also, moisture content of compressed samples is higher than the other.As a result, the dipping method may be adursed, if the wood material is subject to mechanic strength. But, if the wood material will be used in the compress force, compression impregnating method can be advised.