Titrek kavak yongalarından üretilen (lsl, lvl, psl) lamine ağaç malzemelerin direnç özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some strength properties of laminated wood materials (lsl, lvl, psl) produced from poplar strands
- Tez No: 222071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, titrek kavak (Populus tremula L.) yongalarından üretilen kompozitlerdenlamine ağaç malzeme (Laminated Veneer Lumber: LVL), Paralel Strand Lumber (PSL) veLaminated Strand Lumber (LSL) kerestelerinin fiziksel ve mekanik özelliklerininbelirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, kompozit kerestelere EN 310'a göre eğilme direncive eğilmede elastikiyet modülü, TS 2595'e göre liflere paralel yönde basınç direnci, TS2477'ye göre dinamik eğilme (şok) direnci, ASTM D 1037'ye göre liflere paralel çekme, EN319'a göre liflere dik çekme, ASTM D 1761'e göre vida tutma gücünün tayini, TS 2471'egöre rutubet tayini, TS 2472'e göre hacim yoğunluk belirleme testleri uygulanmıştır. Yapılantestler sonucunda en yüksek eğilme direnci LVL'de (64,51 N/mm2), en düşük kontrolörneklerinde (58,26N/mm2), elastikiyet modülü en yüksek LSL'de (8022,48 N/mm2), endüşük kontrol örneklerinde (7863,21N/mm2), liflere paralel basınç direnci en yüksek LVL'de(49,87 N/mm2), en düşük kontrol örneklerinde (33,63N/mm2), dinamik eğilme (şok) direncien yüksek PSL'de (0,50 kgm/cm2), en düşük masif kontrol örneğinde (0,34 kgm/cm2), liflereparalel çekme direnci değeri en yüksek LSL'de (26,04 N/mm2), en düşük kontrol örneklerinde(25,87 N/mm2), liflere dik çekme direnci en yüksek LVL'de (805,01 N/mm2), en düşükkontrol örneklerinde (757,34 N/mm2) bulunmuştur. Vida tutma kabiliyeti en yüksek LSL'de(8,44 N/mm2), en düşük kontrol örneklerinde (7,01 N/mm2), vida türüne göre en yüksek3,5x30'luk vidada (10,38 N/mm2), en düşük 17x17'lik vidada (5,59 N/mm2) tespit edilmiştir.Yoğunluk değeri en yüksek LSL'de (0,50 g/cm3), en düşük kontrol örneklerinde (0,34 g/cm3),rutubet değeri en yüksek masif kontrol örneğinde (% 11,51), en düşük PSL'de (% 8,00) eldeedilmiştir. Sonuç olarak; mobilya üretiminde ve inşaat sektöründe LVL'ye alternatif olarakPSL ve LSL'nin de kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the physical and mechanical properties oflaminated wood material (Laminated Veneer Lumber: LVL), Paralel Strand Lumber (PSL)and Laminated Strand Lumber (LSL) timbers, produced from trembling poplar (Populustremula L.) strands. For this purpose, modulus of rupture (MOR) and modulus of elasticity(MOE) according to EN 310, compression strength parallel to grain according to TS 2595,dynamic bending (shock) strength in accordance with TS 2477, pulling in parallel directionwith fibers procedure of ASTM D 1037, pulling in vertical direction with fibers procedure ofEN 319, screw holding power procedure of ASTM D 1761, humidity according to TS 2471,density according to 2472 of timbers have been determined. As a result of the tests, thehighest MOR value vas obtained in LVL (65,51 N/ mm2), the lowest in control samples(58,26 N/ mm2), the highest MOE in LSL (8022,48 N/ mm2), the lowest in control samples(7863,21N/ mm2), the highest compression strength parallel to grain in LVL (49,87 N/ mm2),the lowest in control samples (33,63 N/ mm2), the highest dynamic bending (shock) strengthin PSL (0,50 kgm/cm2), the lowest in massive control samples (0,34 kgm/cm2), the highesttension strength in parallel direction with fibers in LSL (26,04 N/ mm2), the lowest in controlsamples (25,87 N/ mm2), the highest tension strength in vertical direction with fibers in LVL(805,01 N/ mm2), the lowest in control samples (757,34 N/ mm2). As for the screw holdingcapacity the highest value was observed in LSL (8,44 N/mm2), the lowest in control samples(7,01 N/ mm2), and procedure of the screw type, the highest value was observed in screw of3,5x30 (10,38N/mm2), the lowest was observed in screw of 17x17 (5,59 N/mm2). The highestdensity was observed in LSL (0,50 g/cm3), the lowest in control samples (0,34 g/cm3), thehighest humidity was observed in massive control samples (11,51%), the lowest in PSL (8,00%). In conclusion; it is advised the usage PSL and LSL as an alternative to LVL in furnitureproduction and building sector.