Silindirik boruların çeşitli yükler altındaki statik çözümleri
- Tez No: 22211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
dZET Mühendislikte, borular pekcok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, boruların çeşitli yükler altındaki statik çö zümleri araştırılmıştır. Problem, onca teorik olarak ele a- lınmısj genel kabuk teorisinden hareket edilerek dairesel sil indir i'k kabuk olan boruların sağlayacağı diferansiyel denklemlerin nasıl çıkarıldığı çeşitli kaynaklardan derlen miştir. Karşılaşılan diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümü için bu çalışmada SAPSO paket programı kullanılmıştır. SAPSO paket programı, sonlu eleman yöntemi ile yapıların üç boyut lu statik ve dinamik hesabını yapan bir programdır. önce silindirik boruya uygun sonlu eleman agı seci İmi =.>- tir. Eleman sayısını arttırmanın sonuçların yaklaşıkl ıgında*- ki etkisi araştırılarak hangi sayıda eleman kullanılacağına karar verilmiştir. Sonra inşaat mühendisliğinde bir şehrin kanalizasyon inşaatında kullanılan beton veya betonarme borulara gelebi lecek yükler tanıtılmış olup bu yüklemeler etkisindeki boru ların sayısal alarak çözümleri SAPSO paket programı ile ya pı lmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pipes are used in several area o-F engineering aplications. In this study; the static solutions o-F pipes, which are subjected to various loading, are researched. Firstly, the problems are considered theoretically. Here the pipes are taken into consedi ration as a circular- cylindrical shell.Reviewing various bibliographies, the di-F-Ferential equations are derived. In the later chapter, the approximate numeric solutions o-F problem, are obtained by using the SAP80 program based on finite element method. In the civil engineering; the concrete or rein-Forced concrete buried pipes are used in sewerage constructions. De-Fining the loads acting on the buried pipes and using the SAPSO program; the resultant stresses, bending and torsional moments, the de-Formed shapes o-F pipes are obtained approximately. VI