Antalya yerleşim merkezi travertenlerinin fizikomekanik özellikleri ve 18L-19L paftalarının jeoteknik haritası
- Tez No: 22212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ KARAGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Antalya ve civarında geniş alanda yüzeyleyen Pliyo- Kuvatemer yaşlı travertenler bölgedeki yapıların temel birimini oluşturur. Oluşum yönünden Masif traverten, Bit ki dokulu traverten, Bitki dokulu masif traverten, Sünge- rimsi traverten ve Oolitik traverten olarak ayrılmıştır. Bu çalışma Antalya yerleşim merkezi 18L-19L nolu paftalarının Jeolojik ve jeoteknik özellikleri incelenmiş tir. Bölgenin“ Mühendislik Jeolojisi Haritası ”adı al tında 1:5000 ölçekli üç farklı harita hazırlanmıştır. Bunlardan birincisi sondaj kuyusu, temel çukuru, kanal ka zısı, yüzeysel gözlem noktalarının v.b gösterildiği“ Ar şiv Haritası ”dır. İkincisi olan“ Jeoteknik Harita ”da temel kaya nın üç ayrı derinlikteki litolojisi bir haritaya taşınmış tır. Bu derinlikler; 1-3 m, 3-6 m ve 6-9 m olarak tanzim edilmiştir. İnceleme alanına üç boyuklu bir görünüm verebilmek amacıyla 4-00 m aralıklarla 10 adet jeolojik kesitten olu şan“ Profil Haritası ”hazırlanmıştır. İnceleme alanındaki birimler n zeminler“ ve ”ka- yaçlar = travertenler " olarak ayrılmıştır. Zeminler ve kayaçları oluşturan birimlerin fiziksel ve mekanik özel likleri arazi ve laboratuvar deneyleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Polio-Quarternary aged travertines ttat have outcrops over a wide area in Antalya and its soraamding form the base of units in that region. Texturally, the travertines are of five kinds namely, massif, plsfet-like textured, plant-like textured massif, spong-like «nd. oolitic. The other kinds of travertines between the massif and plani-like textured massif travertines are