Anaç alabalıklarda ham protein değerleri farklı rasyonların yumurta verimi ve yavru çıkışına etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 22210
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bıı ça 1 ı şma, protein düzeyleri farklı 3 rasyon ile besle nen gökkuşağı alabalıklarında, (Oncorlıynçhus mykıas ) mayon pro tein yüzdesinin yumurta verimine ve yavru çıkısına etkisinin araştırmak üzere yürütülmüştür. Bu ça 1 ısmada, bes lerrıe uygulamaları sırasında, anaç gökku şağı alabalıkları, 4,30 m uzunluk, 1.10 m genişliğinde ve 1 m derinliğinde 6 adet beton havuz içinde tutulmuştur. Denemede su kaynağı olarak, Adıyaman ilinde yer alan ve“Değirmen Suyu”adı ile anılan doğal kaynak suyu kullanılmıştır. Bu denemede 3 grup halinde 6 'sar adel: 3 yaşındaki erkek ve dişi anaç gökkuşağı alabalığı, sağımdan 2 ay önce % 47,60, % 41.55 ve % 45,00 ham protein içeren 3 farklı rasyon ile ad. 1 _!_.-_¦ bit urn beslenmiştir. Yüksek harrı protein içeren rasyon ile besle nen grupta yumurta verimi ve yavru çıkışı diğer gruplara göre daha yüksek olarak tesbit edilmiştir. Bu grupta, yumurtaların yavru çıkışına kadar canlı kalması daha yüksek tesbit edilmiş tir. Bununla beraber gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak (P < 0,01) önemli düzeyde bulunmamıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present work was carried out in can attempt to deter mine the effect of diet protein percent on fecundity and percent hatch in rainbow trout (Qncorhynchua rnykiss) broodstock, fed th ree diyets containing different protein level. In this study 4,30 m long, 1.10 rn wide and 1, 00 m deep, 6 concret ponds were used to keep the rainbow broodstock during feeding tria 1. In the experiment water was supplied from spring water which called“Değirmen Suyu”in Adıyaman. In the course of experiments three groups of six 3 years old male and female rainbow trout, fed three diyets containing 47,60 %, 41,55 % and 45,00 % protein two mounts before spawning ad. 1 i but urn. The feeding level of the high protein group of fish had high fecundity and percent hatch than the other fish groups. Survival of the eggs to hatch was also high in this group. Howe- wer no statistically (P < 0,01) significant differences between treatments were found. - IX