Çorlu ve civarında yetişen bitkilerde ağır metal konsantrasyonunun belirlenmesi
The definition of the concentration of heavy metals in plants of Çorlu and near places
  1. Tez No: 222188
  2. Yazar: SEMRA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AİDA ŞAHMUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Public Health, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çorlu ve civarında yetişen bitkilerde kadmiyum, kurşun ve krom ağır metallerinin konsantrasyonları belirlenmesidir. Sanayi alanlarına yakın 11 bölgenin arazisinden alınan bitki numuneleri, mikrodalga fırında ekstraksiyon yapılarak analize hazırlandı. ICP (Inductively Coupled Plasma Spectrometry) ile de ağır metal konsantrasyonları okundu. Bu araştırmada; kurşun miktarı buğdayda 0,221-0,383 ppm, ayçiçeğinde 0,526- 0,754 ppm, mısırda 0,223 ppm, marulda 1,469-3,517 ppm, maydanozda 2,013-2,323 ppm, biberde 0,587 ppm, patateste 2,672 ppm, soğanda 1,367-4,586 ppm; kadmiyum miktarı buğdayda 0,026-0,048 ppm, ayçiçeğinde 0,072-0,093 ppm, mısırda 0,025 ppm, marulda 0,501-0,621 ppm, maydanozda 0,209-0,396 ppm, biberde 0,014 ppm, patateste 0,462 ppm, soğanda 0,213-0,513 ppm; krom miktarı buğdayda 0,292-1,681 ppm, ayçiçeğinde 0,491-2,821 ppm, mısırda 0,597 ppm, marulda 2,039-3,281 ppm, maydanozda 0,904-1,349 ppm, biberde 0,536 ppm, patateste 1,928 ppm, soğanda 0,586- 3,912 ppm bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar yapılan rehber çalışmalarla ve Türk Gıda Kodeksi ile kıyaslandı. Yapılan ölçümler sonucunda Çorlu ve civarında yetişen bitkilerde ağır metal kirliliği tespit edilmiş ve bir an önce kirletici kaynaklara ilişkin gerekli önlemleri alınması sonucuna varılmıştır. Bu durumun da, insan ve çevre sağlığı açısından tehlike arz ettiği göz önüne alınarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study, the concentrations of heavy metals such as cadmium, lead and chromium are defined plants of Çorlu and near places where there are high intensity of industry and fertile lands for agricultural production. The samples of soil are taken from 11 fields near the industrial regions are prepared for analyses by making extraction in the microwave. In this research the amount of lead in wheat 0,221-0,383 ppm, in sunflower 0,526-0,754 ppm, in maize 0,223 ppm, in cos 1,469-3,517 ppm, in parsley 2,013-2,323 ppm, in pepper 0,587 ppm, in potato 2,672 ppm, in onion 1,367-4,586 ppm; cadmium in wheat 0,026-0,048 ppm, in sunflower 0,072-0,093 ppm, in maize 0,025 ppm, in cos 0,501-0,621 ppm, in parsley 0,209-0,396 ppm, in pepper 0,014 ppm, in potato 0,462 ppm, in onion 0,213-0,513 ppm; chromium in wheat 0,292-1,681 ppm, in sunflower 0,491-2,821 ppm, in maize 0,597 ppm, in cos 2,039-3,281 ppm, in parsley 0,904-1,349 ppm, in pepper 0,536 ppm, in potato 1,928 ppm, in onion 0,586-3,912 ppm were found. The concentrations of heavy metals are read with ICP (Inductively Coupled Plasma Spectrometry) and the results are evaluated with other reported, studied and literature. As a result of the study it has been proved that heavy metal pollution is present in plants of Çorlu and near places and it has been urged that necessary precautions regarding pollution sources be taken as soon as possible. As this situation puts human and the environment at risk, some solution proposals have been made.