Poli (2-etil anilin)-kaolinit kompozit malzemelerin hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation of poly (2-ethyl aniline)-kaolinite composite materials and investigation of their properties
- Tez No: 222210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, iletken poli (2-etil anilin) (PEAn) - kaolinit kompozitleri kaolinit partikülleri varlığında asidik sıvı ortamda potasyum kromat yükseltgeni kullanılarak 2-etil anilinin kimyasal polimerizasyonuyla hazırlanmıştır. Hazırlanan iletken poli (2-etil anilin) - kaolinit kompozitinin içerdiği PEAn miktarı ve kompozit iletkenliği üzerine yükseltgen derişimi, monomer derişimi, polimerizasyon süresi ve polimerizasyon sıcaklığının etkisi araştırılmıştır. Hazırlanan kompozitlerin karakterizasyonu XRD, FTIR, TGA / DTA ve SEM teknikleri kullanılarak yapılmış, iletkenliğe karşı yüzey direnci ve mikrosertlik özellikleri incelenmiştir.SEM analiz yöntemiyle yapılan incelemeler sonucunda kaolinit yüzeyinin polimerle kaplandığı ve hammaddeleri ile karşılaştırıldığında hazırlanan kompozitlerin özelliklerinin geliştirilmiş olduğu gözlenmiştir. Termogravimetrik analiz sonuçları da hazırlanan kompozitin termal kararlılığının saf polimerden daha iyi olduğunu göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Poli (2-etil-anilin), Kaolinit, İletken Polimer, Kompozit
Özet (Çeviri)
In this work, conductive poly (2-ethyl aniline) (PEAn) - kaolinite composites were prepared by the chemical polymerization of 2- ethyl aniline in the presence of kaolinite particles using potassium chromate oxidant in an aques acidic medium. The effects of oxidant, and monomer concentrations, polymerization time and polymerization temperature on the conductivity and (PEAn) amount of the prepared (PEAn)-kaolinite composites were investigated. Characterization of prepared composites was performed by XRD, FTIR, TGA / DTA and SEM techniques. The surface resistance against conductivity and microhardness properties of these composites were investigated.SEM analysis study exhibited that surfaces of kaolinite particles were covered by polymer and the prepared composites had improved properties as compared with the raw materials. In addition, termogravimetric analysis stated that thermal stability of the prepared composite was higher than that of pure polymer material.Keywords : Poly (2- ethylaniline), Kaolinite, Conducting Polymer, Composite