Boztepe taş ocağı malzemesinin beton agregası olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the utility of boztepe stone quarry material as concrete aggregate
- Tez No: 222213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Sivas ilinin kuzeybatısında yer alan Ozmuş köyü Boztepe mevkii kireçtaşı oluşumlarının beton agregası olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Sahada üç adet sondaja ilaveten yüzey ölçümleri sürdürülmüş ve sahanın rezervi belirlenmeye çalışılmıştır. Laboratuar çalışmalarına yönelik olarak alınan numuneler ile TSE standartlarına uygun olarak agrega yeterlilik deneyleri ve beton deneyleri gerçekleştirilmiş, söz konusu kireçtaşlarının beton agregası olarak kullanılabilir olduğuna karar verilmiştir. Sahada bir taş ocağı işletilmesi durumunda oluşacak maliyetleri belirlemeye yönelik fizibilite analizleri yapılmış, sahanın ekonomik olarak değerlendirilebilir olduğuna belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the utility of the limestone units, which are located in Boztepe location near Ozmuş Village, in the northwest of Sivas as concrete aggregate. The reserve of the field was determined through three drillings and surface surveys. In accordance with TSE standarts, concrete experiments and aggregate adequateness experiments were made with the samples in laboratory environment and it was decided that the limestome units can be used as concrete aggregate. The feasibility analysis was made in order to determine the expenditures of a possible stone quarry and it was decided that the field is economically valuable.