Burkulmaya maruz tabakalı kompozit plakaların deneysel ve nümerik analizi
Experimental and numerical analyses of laminated composite plates subjected to buckling load
- Tez No: 222214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLEYHA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde dairesel bir deliğin çapının ve yerinin örgü dokuma E cam lifi-epoksi kompozit bir plağın burkulma davranışı üzerine etkisini belirlemek için deneysel ve nümerik bir çalışma yapılmıştır. Daha sonra çok sayıda tabaka ayrışması yani delamination hasarı içeren çapraz katlı, (00,900,00,900)s fiber oryantasyonuna sahip E cam lifi-epoksi kompozit plakların burkulma davranışı çalışılmıştır. Delamination uzunluğunun kritik burkulma yükü üzerine etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışma için delaminationlu ve delaminationsuz çapraz katlı kompozit plaklar imal edilmiştir. İki kenarı ankastre olarak mesnetlenmiş kompozit bir plağın kritik burkulma yükü deneysel olarak elde edilmiş ve bulunan sonuçlar nümerik analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Nümerik analiz için ANSYS 11.0 sonlu elemanlar paket programı kullanılmıştır. Nümerik analiz ile elde edilen sonuçların deneysel sonuçlara oldukça yakın olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A numerical and experimental study was carried out to determine the effect of circular hole diameter and location on the buckling behavior of woven fabric E-glass/epoxy composite plates in this thesis. Then, the buckling behavior of (00,900,00,900)s oriented cross-ply E-glass/epoxy composite plates with multiple delaminations has been studied. The influence of length of the delaminations on the value of the critical buckling loads has been investigated. For the experiments, cross ply laminated composite plates with delamination and without delamination have been produced. The experimental critical buckling loads of plates have been found by clamping from the two edges and then these results have been compared with the results obtained from the numerical analyses. For the numerical analyses, ANSYS 11.0 finite element program has been used. It has been seen that the results obtained from the numerical analyses are very close to the experimental results.