Gen transferinden hayvancılıkta yararlanma yolları
The Ways of using the gene transfer in animal breeding
- Tez No: 5895
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi GEN TRANSFERİNDİ HAYVANCILIKTA YARARLANMA YOLLARI Saim BOZ TEPE Ankara Üniversitesi Jen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Tans in KESİCİ 1988, Sayfa: 5 7 Jüri: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr.H.Ruhi EKtNGEN Yrd. Doç. Dr. Sevinç ASAL Bu çalışmada, genetik mühendisliğinden hayvancı lık pratiğinde faydalanma imkanlarım araştıran çalışma lar derlenmiş ve bilhassa yönlendirilmiş gen transferi ile kısmen gerçekleştirilen ve bu sahada gelecekte yapı labilecek uygulamalar, mevcut kanaatler ve muhtemel ge lişme imkanları göz önüne alınarak tartışılmıştır. Gen transferi için gerekli materyal ve teknikler, bu çalış manın ilerde bu konuda uygulama yapacakların başvuracağı Türkçe bir eser olacağı düşünülerek etraflıca açıklanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Memelilerde gen transferi, hayvanlarda genetik mühendisliği, gen klonlama, gen izolasyon, mikro in Seksiyonla gen transferi, retroviruslar, kimyasal gen transferi, rekombinant DM.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE mYS OP USING TEE GENE TRANSFER IN ANIMAL BREEDING Saim BOZTEPE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Tahsin KESİCİ 1988, Page: 57 Jury: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof. Dr. H. Ruhi EKİNGEN Asst. Prof. Dr. Sevinç ASAL In this study, the papers that search for possi bilities to use the genetic engineering in animal hus bandry practices are reviewed and some speculations on the present applications that are partially realized by using directed gene transfer and their future are made on the light of present concepts and probable develop ments. The material and the techniques which are requi red for a successful gen transfer are tried to be explai ned in detail, since this thesis is considered that it may be a Turkish reference for those who want to apply the gene transfer. KEY ViORDS: gene transfer in mammalians, genetic enginee ring in animals, gene cloning, gene purifica tion, microinjected gene transfer, retroviru ses, chemical gene transfer, rekombinant DNA.