Betonarme bir yapının yeni deprem yönetmeliği (2007) esaslarına göre performansının değerlendirilmesi
The performance evaluation of an existing reinforced concrete building acording to new earthuake code
- Tez No: 222240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, mevcut betonarme bir yurt binasının Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik-(2007) esaslarına göre performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Performans değerlendirmesi için seçilen bina, kullanım amacına dayalı olarak tasarım ve maksimum deprem etkisi altında incelenmiştir. Birinci bölüm, giriş bölümü olarak düzenlenerek çalışmanın amac ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, deprem performansı değerlendirmesinin tarihsel gelişimi açıklanarak, performans değerlendirmesi için bilinen çeşitli yaklaşımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, DBYBHY-2007'ye göre mevcut betonarme binalarda deprem performans değerlendirmesinin prosedürü açıklanmıştır. Dördüncü bölüm seçilen yurt binasının performans değerlendirmesini kapsamaktadır. Bu kapsamda performans değerlendirmesine başlayabilmek için yapıdan gerekli bilgiler toplanmıştır. Toplanan bu bilgilere göre binanın taşıyıcı sistem rölevesi ve malzeme dayanımları elde edilmiştir. Daha sonra mevcut yapının SAP2000 programında doğrusal elastik olmayan eşdeğer deprem yükü yöntemi ile itme analizi yapılmıştır. İtme analizi yapının her iki yönü (X-Y) için de yapılmıştır. Global düzeyde değerlendirmenin ardından eleman ve kesitler düzeyinde performans değerlendirme aşamasına geçilmiştir. Beşinci bölümde çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Buna göre, binada X-yönünde, tasarım ve maksimum depremleri etkisi altında performans noktası meydana gelmediğinden X-yönünde deprem performansının yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Y-yönünde ise, her iki deprem etkisi altında sistem performans noktası oluşmuş, fakat kesit düzeyinde yapılan performans değerlendirmede binanın deprem performansı yetersiz bulunmuştur. Böylece incelemeye konu binanın DBYBHY-2007'ye göre deprem performansı yetersiz bulunarak güçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as an M.S. thesis, the performance evaluation of an existing reinforced concrete dormitory building was studied according to the new Turkish Earthquake Code (TEC-2007). The building which is chosen for performance evaluation was analysed under conditions of maximum earthquake and design according to the aim of usage. The first part was designed as a introduction part and the aim and scope of the subject was explained. At the second part, it was given place to different approaches for performance evaluation by explaining historical devolopment of structural peformance evaluation. The procedure of performance evaluation of existing reinforced concrete buildings according to DBYBHY-2007 was given at the third part. The fourth part comprised the performance evaluation of chosen dormitory building. At this scope, parameters were collected from the building for beginning performance evaluation. The draft structural system of the building was drawn according to these data. Also, characteristic material properties were determined. The push over analysis of the existing building was performed at the programme of SAP2000 by the method of non-linear equivalent seismic load. The push over analysis was performed for the two principal directions (X-Y) of the building. After the performance evaluation at the global level was completed then the performance evaluation was continued at the member and sections levels. Analysis results were presented at the fifth part. Insufficient seismic performance was occurred since the sytem wasn?t reached a performance point at the analysis in X direction under the conditions of design and maximum earthquake effects. The performance point existed under the conditions of both earthquake effects at the Y direction. But it wasn?t sufficient for member performance level. Consequently total seismic performance of the building was inadequate according to the new TEC-2007 regulations and the dormitory bulding must be strengthened.