Ahlat (Pyrus elaeagnifolia Pall.) odununun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine ısıl işlemin etkisi
The effect of heat treatment on some physical and mechanic properties of wild pear (Pyrus elaeagnifolia Pall.) woods
  1. Tez No: 222246
  2. Yazar: GÜRDENİZ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlem görmüş Ahlat odununun fiziksel ve mekaniksel özellikleri üzerinde ısıl işlemin etkisi araştırılmıştır. Bunun için, 2 farklı zaman (160, 180oC) ve 3 farklı muamele süresi (2, 4 ve 6 saat) atmosferik şartlar altında (± hassaslıkta) uygulanmıştır. Bu çalışmada, %50, 65, 85 bağıl nem ortamlarında rutubet içeriğine, parlaklık, renk değişimi ve boyutsal kararlılık ısıl işlem sonrası belirlenmiş ve ayrıca mekanik özellikleri (Eğilme direnci, elastikiyet modülü ve basınç direnci) ısıl işlem sonrası bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, varyans analizi kullanılarak analiz edilmiş ve Tukey testi yapılmıştır. Sonuçta fiziksel özelliklerde iyileşme görülürken, mekanik özelliklerde kayıp gözlenmiştir. 6 saatte mekanik özelliklerdeki düşüş, 2 ve 4 saattekine göre daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of heat treatment on physical and mechanical properties of heat-treated Wild Pear (Pyrus elaeagnifolia Pall.) was investigated. For this, 2 different temperatures (160, 180oC) and 3 different treatment times (2, 4 and 6 hour) were applied to test specimens under atmospheric pressure (±sensitively). In this study, Moisture content at %50, 65, 85 in relative humidity conditions, brightness, color change and dimensionally stability was determined after heat treatment and, also the mechanical properties (bending strength, modulus of elasticity and compression strength) were found after heat treatment. After this research, the obtained data were analyzed using variance analysis and then done tukey test and showed that heat treatment mainly resulted in a improving of physical properties, reduction of mechanical properties. The decreasing in the mechanical properties in 6 hour was higher than 2 and 4 hours.