Monoblok dolu iç mekân kapılarının bazı teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
The assessment of general technical characteristics of monoblock filled doors used in indoors
  1. Tez No: 222245
  2. Yazar: MEHMET SANCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kapı bir mekâna ya da araca girip çıkmaya yarayan, bir menteşe, sürgü veya elektronik donanıma sahip açılıp kapanabilir levhalardır. Kapılar tüm dünyada aynı amaçla kullanılagelen mimari öğelerdir. Bu çalışmada yapı endüstrisinde görece olarak yeni sayılabilecek monoblok dolu iç mekân kapıların akustik ve ses yalıtımı, ısı iletkenliği ve yangın dayanımı, şok direnci ve sert cisimle çarpma özellikleri incelenmiştir. Isı iletkenliği, yangın performansı ve akustik deneylerde üç farklı kapı örneği kullanılmıştır. Toplamda 20 adet örnek elde edilmiş ve istatistiksel analizler yapılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 16 yazılımı yardımıyla veriler arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı tespit edilmiştir. Tukey ve Varyans analizleri kullanarak kombinasyonlar arasıdaki etkileşimler incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, monoblok dolu iç mekân kapılar geleneksel fabrikasyon kapılara göre teknolojik özellikler açısından daha üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The door, used for entrance or exit to a dwelling or a vehicle having a hinge, slider or electronic equipment, is a panel capable of being opened or closed. Doors are architectural elements being used for the same purposes in all over the world. In this study, acoustical and sound insulation, thermal conductivity and fire, impact bending and resistance to impact of hard materials characteristics of Monoblock filled doors used in indoors, being fairly new in construction industry, were determined. A number of three different doors were used for thermal conductivity, fire performance and acoustical experiments. The total of twenty samples was obtained and statistical analyses were carried out. The statistical analyses were carried out by using SPSS 16 software with 95 % confidence interval and significance tests were performed. Tukey and ANOVA tests were used to identify the interactions between the combinations. According to results, Monoblock doors were found superior than conventional doors in terms of technological properties.