Değişken kesitli eğri kirişlerin titreşimleri
Vibrations of curved beams with variable cross-sections
  1. Tez No: 222247
  2. Yazar: MUSTAFA IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ALPER ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada sabit ve değişken kesitli eğri kirişlerin serbest titreşimleri Sonlu Elemanlar Metodu ile lineer olarak incelenmiştir. Kirişlerin kesitleri dairesel ve dikdörtgen biçiminde olup eğrilikleri dairesel olarak alınmıştır. Çeşitli sınır şartlarında titreşim analizleri yapılarak doğal frekanslar ve mod şekilleri elde edilmiştir. Kirişlere yerleştirilmiş olan ek kütlelerin daralan ve daralıp genişleyen eğri kirişlerin doğal frekanslarına yapmış oldukaları etkiler incelenmiştir. Analizler hem düzlem içi hem düzlem dışı titreşimler için ayrı ayrı yapılmıştır. Düzlem içi titreşimlerde uzama ve eğilme, düzlem dışı titreşimlerde düzlem dışı eğilme ve burulma durumları dikkate alınmıştır. Eğri kirişler paket programlarla da modellenerek titreşim analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the linear free vibrations of constant and variable cross-section beams are analyzed by Finite Element Method. The curvature of beams are circular and the cross-sections are taken circular and rectangular. The natural frequencies and mode shapes are obtained for different boundary conditions. An additional mass on beam is also considered and its effect to natuaral frequencies are investigated for varying cross-sections. The analysis are made for in-plane and out-of-plane vibrations. Elongation and bending effects are considered for in-plane vibrations. Bending and torsional effects are considered for out-of-plane vibrations. The curved beams are also modeled by Ansys and Marc, the results of vibration analysis are compared with the results of FEM.