Çocuğun oyun mekanları için olanakların araştırılması
  1. Tez No: 22237
  2. Yazar: JALE BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında; oyunun, çocuğun doğası gereği onun ayrılmaz bir parçası olması, zihinsel ve fiziksel gelişme sindeki büyük önemi nedeniyle çocukla ilgili düzenlenen tüm mekânların oyun ile birlikte düşünülmesi ve buna göre çözümler üretilmesi gereği vurgulanmaktadır. Çalışma 4 ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, çocuk ve oyuna ilişkin genel bilgiler, bu alanda yapılmış araştırmalara dayanılarak aktarılmıştır. İkinci bölümde, çocuğun oyun mekânları ev, evin yakın çevresi, kentsel oyun alanları (çocuk bahçeleri) ve okul başlıkları altında incelenmiş ve bu mekânlarda oyun olanaklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar ile bu mekânlarda çocuğun oynadığı oyun türleri ve oynadıkları yerler üzerin de durulmuştur. Üçüncü bölümde, çocukların oyun mekânlarının olanakları bir alan çalışmasıyla irdelenmeye çalışılmıştır. Alan çalışmasının sonuçları ve değerlendirmeleri bu bölümde verilmiştir. Dördüncü bölümde ise alandan elde edilen veriler diğer bilgilerle bütünlenerek sonuçlara gidilmiş ve bir örnek ile uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın sonunda yorumlar, sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Play is one of the children's main rights and because of the importance of play which enables children's mental and physical development, the necessity of all places plan ned for children should be solved according to the playing circumstances take place in my that thesis. This study consists of four parts. In the first part, there is general information about play and children, and this information is reflexed based on the researches in this field. In the second part, play gardens for children, hauses and places near hauses, play gardens in cities and schools have been studied and sorts of plays, increasing the possi bilities of plays and play gardens have also been studied. In the third part, the incerasing of possibilities of children's playing places have been studied with an inquiry, The results and valuation have been aiven in this part. In the last part, the data taken from the inquiry in tegrated with the other knowledge and reached the results and also a sample study has been done. In the end there are comments, results and suggestions,