Zeminde sızma ve drenaj
  1. Tez No: 22247
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bir çok inşaat mühendisliği çalışmalarında yeraltı suları drenajı ve sızıntı kontrolü önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmalar toprak barajlarda, bodrum katlarında, kuru havuzlarda, ana yollarda, eğimli yüzeylerde ve diğer çalışmaların korunmasında drenaj sistemlerinin gelişmesi, yeraltı suları ve sızmanın yapılara etkileri ve yapı projeleri esnasında yeraltı sularının geçici kontrolü ile ilgilidir. Mühendislik çalışmalarını devamlı korunması için yeraltı suları ve sızıntı suların güvenle kontrolü herseyden önce drenaj terimi olarak kullanılır. İnsaat mühendisliği çalışmalarında yapıları suyun zararlı etkilerinden korumak için iki esaslı yol vardır.Bunlardan birincisi sızıntıyı azaltma methodudur. Bu method zarara neden olacak alanların dışına suyu aktarma veya sızıntı miktarını düşürmedir, ikinci yol drenaj methodudur. Bu method ise zarara neden olmadan suyu güvenle ortadan kaldırma methodudur. Bu çalışma yeraltı sularını, sızıntı olayını, yapıları bu zararlı sulardan korumak için yapılacak drenaj sistemlerini kapsar. Bu çalışmanın basında yeraltı sularının zemin içinde ki durumu ve sızma olayı, yeraltı suyunun yapacağı zararlar anlatılmıştır. Şayet yapı inşa edilirken drenaj yapılmazsa, yapıda çatlaklar meydana gelir ve yapılacak iyileştirme çalışmaları yapı maliyetini arttırır. Bu nedenle yapı projesi yapılırken yeraltı suyu etkisi ve drenajı düşünülür. Bu çalışmanın sonunda bir çok yapıya uygulanan drenaj türleri. drenaj sistemlerinden drenaj galerileri ve galerilere ait bir örnek anlatılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Control over seepage and groundwater can be one of the most importand aspects of the costruction and operation of many kinds of cıvıl engineering works. This chapter concerns the development of drainage system for the permanent protection of earth dams, basements, canals, draydocks, highways, earth slopes, and other earthworks and atructures against damaging actions of groundwater during the construction of projects. The term drainage as used in this chapter pertains primarily to the process of safely controlling seepage and groundwater for the permanent protection of engineering works. In spite of the destructive potential of water forces, the designers of civil engineering works have known for several decades that structures usually can be protected from the damaging actions of water by two fundamental methods, used alone or in combination: (1 ) seepage-reducing methods that lower the quantity of seepage or keep it out of places where it can cause harm, and (2) drainage methods which safely remove the water without allowing it to cause damage. This working contains groundwater, seepage that will be done for protecting buildings from the damaging waters. At the beginning of this working the position of the groundwaters in the ground, seepage the damages that the groundwater will do hawe been told. îf the drain isn't done while the building is being built, there becomes cracks in the building, and this building increase its cost. Because of this while the building project is being done, the ground water factor and drain has been thought. At the and of this studing, kinds of drain that are practised on most of the buildings, the drain galeries from the drain systems, and an example for the galeries have been told. vımır