Dağbaşı (Araklı-Trabzon) ve çevresinin mineralojik ve petrografik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 22248
  2. Yazar: ABDULLAH KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASLANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET İnceleme alanı, Do§u Pontid kuşağı kuzey zonunda ve Trabzon G43 c2-b3 paftasx içinde yer almaktadır. Yörede jeolojik olarak Jura-Alt Kretase yaşlı“ Alt Bazik Seri * ve bunu kesen Dagbaşı Granitoyidi; üst Kretase yaşlı dasitik lav ve piroklastikler, iri kuvarslı dasit, kırmızı kireçtaşı ve volkano-tortul seri yer almaktadır. Çalışma alanının tabanında andezit-bazalt, spilitleşmiş bazalt ve mercek şeklinde kristalize kireçtaşlarından oluşan ve literatürde ”Alt Bazik Seri " olarak isimlendirilen seri bulunmaktadır. Dağbaşı Granitoyidi bu seriyi keserek kısmen metamorfize olmasına neden olmuştur. Granitoyidin seri içinde bulunan kireçtaşları ile yaptığı dokanaklarda skarn zonları meydana gelmiştir. Alt Bazik Seri üzerine dasitik lav ve piroklastikler gelmektedir. Bu birim içinde birkaç seviye şeklinde yer yer kırmızı, bazanda gri nitelikte kireçtaşları bulunmaktadır. Dasitik lav ve piroklastikler üzerine iri kuvarslı dasitler gelmektedir. Bu birim yer yer dom, yer yer de dayk niteliğinde olup, dasitik lav ve piroklastikler, Dagbaşı Granitoyidi ve Alt Bazik Seriyi kesmektedir. iri kuvarslı dasitler üzerine kırmızı kireçtaşları gelmektedir. Çalışma alanının en genç birimi olan volkano-tortul seri kırmızı kireçtaşları üzerine uyumlu olarak gelmektedir. Tabanda kireçtaşı-marn niteliğinde olan seri bazalt-andezit lav ve piroklastikleri ile ardalanmalı olarak bulunmaktadır. İnceleme alanında kırık tektoniği hakim olup, egemen basınç kuvvetinin yönü NW-SE dır. İnceleme alanında dokanak-pirometasomatik ve hidrotermal cevherleşmeler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area is situated in the Northern Zone of the Eastern Pontid Belt and Trabzon G43 c2-b3 section. Tn this zone, the Jurassic-Lower Cretaceous aged“ Lower Basic Series w and Dağbaşı Granitoid that crosses to the ”Lower Basic Series“, the upper Cretaceous aged dacitic lava and pyroclasts, coarse-quartz dacites, red limestone and volcano- sedimentary series crapout. At the base of the study area, there is a series that called ”Lower Basic Series“ in the literature and this series consists of andesite-basalt, spilitic basalt and crystalized limestone which is lens shape. The Dagbaşı Granitoid cross cuts to this series and it partly caused this series to form metamorphize. The scarn zones are formed at the contact of the granitoid with limestones.. The dacitic lava and pyroclasts are unconformably overlain by the ”Lower Basic Series“. On some levels of this unit, there are red and grey limestones. The coarse-quartz dacites are overlain by dacitic lava and pyroclasts. This unit is the character sometimes dome and sometimes dyke in quality. This unit cross cuts the dacitic lava and pyroclasts, the Dagbaşı Granitoid and ”The Lower Basic Series ". Red limestones are overlain by the coarse-quartz dacites. The volcano-sedimentary series which is the youngest iwnit of the study area are conformably overlay red limestones. The volcano-sedimentary series comprises the character of limestone and marne at the bottom and it alternates with basalt-andesite lava and pyroclast. In this study area, the break-techtonic is dominant and the direction of the dominant pressure is NW-SE. In the study area, contact - pyrometasomatic and hydrothermal ores are found. VI