Oyun tekniği ve arapça öğretiminde kullanımı
Game techinque and applications in teaching arabic
- Tez No: 205355
- Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu ara?tırmada oyun tekniğinin Arapça öğretiminde nasıl kullanılabileceği açıklanmaya çalı?ılmı?tır. Klasik yöntem ve metotlarla yapılan ve çoğu zaman ba?arısız olan öğretim teknikleri yerine, dil öğrenmeyi zevkli ve kalıcı hale getiren oyunların hazırlanması amaçlanmı?tır. Giri? bölümünde, ara?tırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, sayıltıları, tanımları ve terimleri ele alınmı?, ara?tırmanın yöntemine değinilmi?tir. Birinci bölümde, oyunun tanımı, kuramları, oyunla ilgili görü?lere yer verilip, oyun ve çocuk, oyunun geli?im alanlarına etkisi ve oyun sınıflamaları ele alınmı?tır. ?kinci bölümde, oyun tekniğiyle yabancı dil öğretimi, oyun etkinliğini planlama konuları incelenmi?tir. Ayrıca bu bölümde Arapça öğretiminde kullanılabilecek oyunlara yer verilmi?tir. Ara?tırmanın sonunda da çalı?madan elde edilen sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the game technique and how to use it in teaching Arabic has been examined. The aim has been to prepare games that make language learning fun and lasting instead of classical methods and techniques which only provide an unsuccessful education. In the introduction chapter, the aim of the study, its importance, limitations, hypothesis, definitions and concepts have been considered and the methods and techniques of this research have been mentioned. The description of the game, its theory and views about the game, game and the child, the effects of the game to a child?s development and game and its classifications have been taken into consideration takes place in the first chapter of this study. The second chapter of the study examines teaching a foreign language with the help of game techniques and the matters concerned with planning of the game activities. Also in this chapter have been dedicated to the games that can be used in Teaching Arabic under the heading of Games in Teaching Arabic. At the conclusion of this study the results that have been gained out of this research and suggestions have been presented.