Doğanşehir-Sürgü-Gözene (Malatya) yöresinin jeolojisi
The Geology of Doğanşehir-Sürgü-Gözene area Malatya Turkey
- Tez No: 22250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Doğu Toros Kuşağında yeralan çalışma alanında temel, Devoniyen yaşlı eklojit (?), granülit ve amfibolit fasiyesindeki Altıntop Metamorfiti, bunlarla geçişli olan Devoniyen(?) yaşlı amfibolit ve yeşilşist fasiyesindeki Nergile Metamorfiti ve bu kayaç topluluklarını kesen Devoniyen-Alt Karbonifer yaşlı Kamişdere Graniti'nden oluşmaktadır. Bu kayaç topluluğu muhtemelen kıta kabuğu kök zonlarını temsil eden alt kıtasal kabuğa karşılık gelmektedir. Bu temel üzerine Alt Karbonifer-Üst Permiyen yaşlı platform kireçtaşlarından oluşan Koçdağ Formasyonu uyumsuz olarak oturmaktadır. Yörede muhtemelen Mesozoyik amfibollü gabro (Yeşiltepe Gabrosu) ve serpantinleşmiş spinellİ peri dotitten (Abdulharap Peridititi) oluşan Sürgü Karmaşığı 'yla temsil olunmaktadır. Bu kayaçların üzerine uyumsuz olarak Orta Eosen yaşlı, olgunlaşmakta olan bir rift ortamını yansıtan Maden Karmaşığı uyumsuz olarak oturmaktadır. üst Eosen yaşlı Karaterzi Granitoyidi I tipi ve yitim graniti özelliklidir. Dasit ve andezitlerden oluşan Neojen yaşlı Gözene Volkanitleri kıtasal kökenlidir. Neotektonik dönemde etkin olan KD-GB doğrultulu basınç gerilmeleri, normal fay özellikli Malatya, Polatdere ve Çığlık faylarının ve doğrultu atımlı sol yönlü bir fay olan Sürgü Fayı'nın oluşumuna neden olmuştur. Sürgü Fayı'nın görünür atımı yaklaşık 1000 m dir. VI
Özet (Çeviri)
THE GEOLOGY OF DOĞANŞEHÎR-SÜRGÜ-GÖZENE AREA, MALATYA, TURKEY SUMMARY In the study area, which is located in the Eastern Taurus belt, the basement is formed by the Devonian aged Altıntop Metamorphite of eclogite, granulite and amphibolite facies transitional to the Devonian aged Nergile Metamorphite of amphibolite and greenschist facies and Devonian-Lower Carboniferous aged Kamişdere Granite crosscutting these rock associations. This rock association probably represents the lower continental crust, reflecting the root zones of the continental crust. The Koçdağ Formation formed by Lower Carboniferous-Upper Permian aged platform carbonates rests uncon forraably on this basement. The Mesozoic in the area is represented by the Sürgü Complex that is formed by amphibole bearing gabros (Yeşiltepe Gabro) and serpentinized spinel peridotite (Abdulharap Peridotite). The Maden Complex, which is Middle Eocene in age and reflecting a rift environment about to be matured, rests unconformably on these rocks. The Karaterzi Granitoid of Upper Eocene age is I type and the subduction granite in a affinity. The Gözene Volcanites formed by dacites and andesites are continental in origin. Pressure tensiles directed NE-SW active in the Neotectonic period resulted in the formation of Malatya, Polatdere and Çığlık faults, which are normal faults in character, and Sürgü Fault, which is a strike-slip sinistral fault. The offset of Sürgü Fault is approximately 1000 meters. VII