Mangan'ın öğrenmeye etkisi
The Effect of manganese on learning ability
  1. Tez No: 22280
  2. Yazar: ÜMİT KEMAL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
-59- ÖZET 30 gün süre ile günde 357 ve 714 ug/kg mangana maruz bırakılan albino sıçanlarda mangan toksisitesine bağlı öğrenme bozukluğunun mekanizması incelendi. Mangan alan her iki grup sıçanda da serum, karaciğer ve beyinde özellikle hipokampusta mangan birikimi gözlendi. Doku ve serum mangan düzeylerindeki artışa kolesterol yükselmesi de eşlik ettiği halde, mangana bağımlı bir enzim olan eritrosit süperoksit dismütaz aktivitesinde değişme görülmedi. Ancak mangana maruz kalan her iki gruptaki sıçanların öğrenmesi anlamlı şekilde bozuldu. Kolesterol biosentez inhibitörü ile günde 357 ug/kg/gün mangana maruz kalan sıçanların dokularında mangan birikiminde anlamlı değişme yapılamayışına karşın kolesterol düzeyleri normale çevrildi ve öğrenme bozukluğu da tamamen önlenebildi. Ancak 714 ug/kg/gün mangan alanlarda yeterli düzelme sağlanamadı. Çalışmanın bulguları, manganın neden olduğu öğrenme bozukluğunun nedeninin hipokarapal kolesterol artışı olduğunu ve bu artışın önlenmesi halinde öğrenmenin düzeldiğini ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
-60- THE EFFECT OF MANGANESE ON LEARNING ABILITY SUMMARY To investigate the mechanism of manganese induced learning disability, an experimental study was carried out in rats exposed to daily 357 ug/kg and 714 ug/kg of oral manganese for 30 days. The significant manganese accumulation was seen in the tissue as well as in sera of rats exposed to manganese. Its accumulation was prominent in the hippocampal region. The increased tissue manganese levels were accompanied by raised in the cholesterol levels of serum and tissues of manganese treated groups. But superoxide dismutase, a manganese dependent enzyme activity in red blood cells showed no significant changes due to high manganese intake for 30 days. Despite this unaltered enzymatic activity learning ability and memory of rat3 treated with manganese in group 2 and 3 were significantly depressed. This impaired learning ability was- completely corrected in rats with the coadministration of mevinolin, an inhibitor of cholesterol biosynthesis with 357 ug/kg of manganese. However similar correction of learning disability were not obtained in rats exposed to 714 ug/kg of manganese. The correction of impaired learning was associated with a decline in the cholesterol of hippocampus. These results suggested us that the increased hippocampal cholesterol is responsible for the manganese induced learning disability.