Targeted self assembly of nanocrystal quantum dot emitters using smart peptide linkers on light emitting diodes
Akıllı peptid bağlayıcıları kullanarak nanokristal kuvantum noktacık ışıyıcılarının ışık yayan diyotlar üzerinde yüzey malzemesine özgü olarak kendi kendine düzenlenmesi
  1. Tez No: 222811
  2. Yazar: GÜLİS ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yarıiletken nanokristal kuvantum noktacıklarının nanoteknolojide birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle aygıt uygulamalarında, aygıtların daha etkili bir şekilde çalışabilmesi için nanokristallerin yüzeyin belirli bölgelerinde kendi kendine düzenlenerek birçok farklı malzemelerden yapılmış olan bu aygıtların sadece istenilen bölgelerine tutunması gerekmektedir. Nanokristallerin yüzeye tutunmasında kullanılan klasik yöntemlerde, nanokristaller genelde yüzeyi tanımadan malzemeye özgü bağlanma olmaksızın tutunmaktadır. Bu yüzden klasik yaklaşımlarla yüzeye tutundurulan nanokristaller, aygıt tasarımlarında istenilen özgü bağlanmayı sağlamamaktadır. Bu ilgili problemleri çözmek üzere, birden fazla malzemeden yapılmış olan aygıtlar üzerinde, nanokristallerin homojen, kontrollü ve yüzey malzemesine özgü olarak kendi kendine düzenlenmesini önerdik ve gösterdik. Bunu, malzemeye özgü olarak bağlanabilen genetik olarak tasarlanmış peptitleri akıllı bağlayıcı olarak kullanarak başardık. Bu peptitlerle kuvantum noktacık ışıyıcılarının etrafını kaplayarak oluşan melez nanoyapıların ışık yayan diyotlar (LEDler) üzerinde sadece istenilen bölgelere tutunmasını sağladık. Bu şekilde oluşturulan örneklerde, akıllı peptitlerle kaplanmamış örneklere göre 270 kat daha fazla fotoışıma elde ettik.
Özet (Çeviri)
Semiconductor nanocrystal quantum dots find several applications in nanotechnology. Particularly in device applications, such quantum dots are typically required to be assembled with specific distribution in space for enhanced functionality and placed at desired spatial locations on the device which commonly has several diverse material components. In conventional approaches, self-assembly of nanocrystals typically takes place nonspecifically without surface recognition of materials and cannot meet these requirements. To remedy these issues, we proposed and demonstrated uniform, controlled, and targeted self-assembly of quantum dot emitters on multi-material devices by using cross-specificity of genetically engineered peptides as smart linkers and achieved directed immobilization of these quantum dot emitters decorated with peptides only on the targeted specific regions of our color-conversion LEDs. Our peptide decorated quantum dots exhibited 270 times stronger photoluminescence intensity compared to their negative control groups.