Polimerizasyonla indüklenmiş kendiliğinden birleşme (PISA) yöntemi ile tümör hedefli polimerik misellerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of tumor targeted polymer micelles via polymerization induced self-assembly (PISA) method
- Tez No: 657962
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Polimerik ilaç taşıyıcı sistemler ilaçların geleneksel kullanımına alternatif olarak dikkat çekmektedir. Özellikle polimerik miseller küçük partikül büyüklüğü, yapısal stabilite, yüksek ilaç yükleme kapasitesi, suda çözünürlük, düşük toksisite gibi özelliklere sahip olduğu için yaygın olarak çalışılmaktadır. Stabilite ya da işlevselleştirme için elverişli olan miseller hedefleme özelliğine sahip ilaç taşyıcı sistemler için idealdir. Miseller hidrofilik ve hidrofobik monomerlerle sentezlenen amfifilik blok kopolimerlerin kendiliğinden birleşmesi sonucu elde edilir. Kopolimer, bloklardan biri için seçici çözücü içerisinde agregat oluşturur. Bu oluşum kendiliğinden birleşmeyi meydana getirir. Polimerlerin alışılmış yöntemlerle kendiliğinden birleşmesi, oluşacak polimerik morfolojileri genellikle sınırlayan seyreltik çözelti (
Özet (Çeviri)
Polymeric drug delivery systems attract attention as an alternative to traditional use of drugs. Especially polymeric micelles are widely studied because they have properties such as small particle size, structural stability, high drug loading capacity, water solubility, low toxicity. Micelles that are suitable for stability or functionalization are ideal for drug delivery systems with targeting capability. Micelles are obtained by self-assembly of amphiphilic block copolymers synthesized with hydrophilic and hydrophobic monomers. The copolymer forms aggregates in selective solvent for one of the blocks. This formation creates self-assembly. Self-assembly of the polymers by conventional methods is carried out in dilute solution (