Estimation of water alternating gas (wag) injection performance of an offshore field (Azeri Field,Azerbaijan) using a sector simulation model
Deniz sahasında (Azeri Sahası, Azerbeycan) birbirini izleyen su ve gaz enjeksiyon performansının bir sektor simülasyon modeli ile tahmini
  1. Tez No: 222830
  2. Yazar: FARİD BABAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, PROF. DR. SEHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Central Azeri sahasının Güney Kanadının birbirini izleyen su ve gaz (WAG) enjeksiyon projesinin uygulanabilirliği simulasyon modeline dayanarak çalışıldı. Bu sahada WAG enjeksiyonunu analiz etmek ve değerlendirmek için 58 hassasiyet senaryosu gözönünde bulundurulmuşdur. Senaryolar kuyudibi enjeksiyon basıncı, başlama zamanı, WAG oranı, enjeksiyon döngüsü, basım hacmı gibi önemli WAG parametrelerine dayanmaktadır. Baz senaryo gerçek sahanın statik ve dinamik özellikleri ile ayarlanmıştır. Karlılık açısından genel görüş elde etmek için baz senaryo sonucuyla tasarlanmış WAG senaryolarının karşılaştırılarak en iyi (Senaryo 53, 9.3% artışlı petrol) ve en kötü (Senaryo 52, 3.4%) durumlar analiz edilmiştir. Ayrıca WAG projesinin uygulanabilirliğinin daha inandırıcı olması için eşzamanlı WAG enjeksiyon durumları ve değişken geçirgenlik durumları göz önüne alınmıştır. En iyi durum Karlsonun göreli geçirgenlik histerezis modelinin uygulanması esasında yeniden değerlendirilmiştir. Sonunda, tüm sonuçlar ekonomik karlılık açısından Net Bugünkü Değeri analizi edilmişdir. Çalışmanın sonunda senaryoların ekonomik analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The WAG injection project feasibility of South Flank of Central Azeri field on the basis of simulation model was studied in this thesis work. The 58 sensitivity scenarios were considered to evaluate and analyze the behavior of WAG in this field. Scenarios are based on the important WAG parameters, such as half slug size volume, cycles, WAG ratio, start time, bottomhole injection pressure etc. The Base Case is set with static and dynamic characteristic close to real field. From the scenarios calculated, the Best (Scenario 53, 9.3% incremental oil) and the Worst (Scenario 52, 3.4% incremental oil) cases were analyzed to get general view of WAG in terms of profitability in comparison to the Base Case. For more profound conviction of feasibility of the WAG project, additional cases with Simultaneous WAG injection and cases with changed permeabilities have been considered. The Best case was re-evaluated under application of Carlson?s relative permeability hysteresis model. All results eventually were analyzed in terms of economical profitability ? net present value (NPV). Economical analysis of scenarios is provided at the end of the work.