Semi analytical study of stress and deformation analysis of anisotropic shells of revolution including first order transverse shear deformation
Birinci dereceden yanal kesme deformasyonu dahil edilmiş anizotropik eksenel simetrik kabuk yapılarının gerilme ve deformasyon analizi yarı analitik çalışması
  1. Tez No: 222829
  2. Yazar: ÖZGÜR SİNAN OYGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAYRAN, DR. ÖZGE ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu tezde simetrik ve simetrik olmayan statik yüklemelere maruz kalananizotropik eksenel simetrik kabuk yapıları incelenmiştir. Bünye denklemlerinintüretimi sırasında birinci dereceden yanal kesme etkileri formülasyona dahiledilmiştir. Bünye denklemleri, kinematik denklemler, konstitutif denklemler vehareket denklemlerinden oluşmaktadır. Hareket denklemleri, Hamiltonprensibinden yola çıkılarak; konstitütif denklemler klasik katmanlı yapıteorisinin kabullerine dayanılarak; hareket denklemleri de Reissner Naghdidoğrusal kabuk teorisi kullanılarak türetilmiştir. Çözüm sırasında, bünyedenklemleri tekrar düzenlenmiş ve temel denklem seti adı verilen bir dizidenklem haline getirilmiştir. Anizotropi ve birinci dereceden yanal kesmeetkilerinden dolayı temel denklem seti, sonlu üstel Fourier dönüşüm metodukullanılarak 20 birinci dereceden bayağı diferansiyel denkleme çevrilmiş ve ikinoktalı sınır değeri problemi bir dizi başlangıç değeri probleminedönüştürüldükten sonra çok parçalı integrasyon metodu kullanılarakçözülmüştür. Bir dizi deneme durumu için bulunan sonuçlar sonlu elemananalizinden elde edilen sonuçlarla kıyaslanmış ve iki yöntemden elde edilenviideğerlerin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Dairesel silindirik kabuk ve kesikküresel kabuk geometrileri için durum çalışmaları yapılmış, sonuçlarincelenirken sabit ve kabuk üzerinde değişken sıcaklık ve basınçyüklemelerinin etkileri belirtilmiştir. Ayrıca birinci dereceden yanal kesmedeformasyonu teorisini bazı eksiklikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, anisotropic shells of revolution subject to symmetric andunsymmetrical static loads are analysed. In derivation of governing equationsto be used in the solution, first order transverse shear effects are included inthe formulation. The governing equations can be listed as kinematicequations, constitutive equations, and equations of motion. The equations ofmotion are derived from Hamilton?s principle, the constitutive equations aredeveloped under the assumptions of the classical lamination theory and thekinematic equations are based on the Reissner-Naghdi linear shell theory. Inthe solution method, these governing equations are manipulated and writtenas a set called fundamental set of equations. In order to handle anisotropy andfirst order transverse shear deformations, the fundamental set of equations istransformed into 20 first order ordinary differential equations using finiteexponential Fourier decomposition and then solved with multisegment methodof integration, after reduction of the two-point boundary value problem to aseries of initial value problems. The results are compared with finite elementvanalysis results for a number of sample cases and good agreement is found.Case studies are performed for circular cylindrical shell and truncatedspherical shell geometries. While reviewing the results, effects of temperatureand pressure loads, both constant and variable throughout the shell, arediscussed. Some drawbacks of the first order transverse shear deformationtheory are exhibited.