Investigation of productivity of heavy oil carbonate reservoirs and oil shales using electrical heating methods
Ağır petrol ıçeren karbonat rezervuarlarının ve bıtümlü şıstlerın elektriksel ısıtma yöntemlerıyle üretılebılırlığının araştırılması
- Tez No: 222833
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 229
Özet
Retort ve mikrodalga teknikleri kullanılarak, Bolu-Himmetoğlu, Bolu-Hatıldağ, Kütahya-Seyitömer, ve Niğde-Ulukışla bitümlü şist örneklerinin ve Batı Raman, Çamurlu, ve Garzan petrol örneklerinin üretilebilirliği, retort ve mikrodalga ısıtma teknikleri kullanılarak, deneysel olarak test edilmiştir. Isıtma süresi, gözeneklilik, su doygunluğu gibi birçok parametre çalışılmıştır. Süreçlerin verimliliğini arttırma amacıyla üç değişik demir tozu (Fe, Fe2O3, and FeCl3) örneklere eklenmiş ve demir tozlarının dozları optimize edilmiştir. Ham petrol numunelerinin akışkanlıkları, akış özelliklerini belirleyebilmek için ölçülebilirken, bitümlü şistten elde edilen petrolün viskozitesinin, çok ağır özellik taşmasından dolayı, laboratuvar koşullarında ölçülmesi mümkün olmadığından, viskozite değerleri bir sayısal rezervuar modeli olan CMG, STARS 2007 modelinin elektiriksel ısıtma opsiyonu kullanılarak, petrol üretim ve sıcaklık dağılım sonuçlarını laboratuvar ve numerik model değerleri ile çakıştırarak elde edilmiştir. Daha sonra bitümlü şist ve ham petrol sahalarının retort işlemi, saha ölçeğinde modellenmiştir. Mikrodalga ile ısıtma, CMG, STARS modeli ile modellenemediğinden, mikrodalga ısıtma analitik olarak modellenmiştir. Isıtma süreçlerinin uygulanabilirliğini ortaya koyabilmek için, çalışmanın ekonomik değerlendirilmesi yapılmıştır. Deneysel, sayısal ve analitik sonuçlar, bitümlü şist ve ham petrolden, petrol kurtarımının, elektrik ve elektromagnetik ısıtma yöntemleri ile ekonomik olarak uygulanabilirliğini göstermektedir. İşletimsel bakış açısıyla, mikrodalga ısıtma avantajlı iken, retort teknik olarak uygulanabilirliği düşünüldüğünde avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
The recovery characteristics of Bolu-Himmetoğlu, Bolu-Hatıldağ, Kütahya-Seyitömer, and Niğde-Ulukışla oil shale samples and Batı Raman, Çamurlu, and Garzan crude oil samples were tested experimentally using retort and microwave heating techniques. Many parameters like heating time, porosity, water saturation were studied. To enhance the efficiency of the processes three different iron powders (i.e.; Fe, Fe2O3, and FeCl3) were added to the samples and the doses of the iron powders were optimized. While crude oil viscosities were measured to explain the fluid rheologies, since it is impossible to measure the shale oil viscosity at the laboratory conditions due to its very high viscosity, shale oil viscosities were obtained numerically by using the electrical heating option of a reservoir simulator (CMG, STARS 2007) by matching between the laboratory and numerical oil production and temperature distribution results. Then the field scale simulations for retorting of oil shale and crude oil fields were conducted. Since the microwave heating cannot be simulated by CMG, STARS, microwave heating was modeled analytically. In order to explain the feasibility of heating processes, an economic evaluation was carried out. The experimental, numerical, and analytical results show that field scale oil recovery from oil shales and heavy crude oils by electrical and electromagnetic heating could be economically viable. While microwave heating is advantageous from an operational point of view, retorting is advantageous if the technically feasibility of the study is considered.