Ağır araç oranının fazla olduğu trafik akım koşullarının incelenmesi: Samsun örneği
The investigation of traffic flow conditions with higher heavy vehicle rates: the case of Samsun
  1. Tez No: 964920
  2. Yazar: MUHAMMED EYYUP ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN MUTLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde büyüyen şehirlerdeki ulaşımın birincil problemi altyapı yetersizliğine bağlı oluşan trafik sıkışıklığıdır. Yetersiz altyapıya ek olarak liman, demiryolları vb. yapıları besleyen ticari amaçlı ağır araç trafiğinin eklenmesi ile mevcut problem derinleşmektedir. Bu çalışma, Samsun özelinde artan şehir nüfusuna bağlı yoğun şehir trafiğine katılan ağır araç trafiğini incelemektedir. Problemin çözümünde uygulanabilecek modeller SUMO (Similation of Urban MObilization) programında simüle edilerek karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırılan modeller Sabit süreli izole kavşak modelleri ile Sabit süreli senkronize kavşak modellemelerini içermektedir. Bu modellere ek olarak uygulanabilecek trafiğin yoğun olduğu saatlerdeki ağır araçların trafiğe katılımını engelleyen önlemlerin de dahil edildiği senaryolar da modellenmiştir. Yapılan bu senaryolardaki mikro ve makro ölçekli analizler ile performans analizleri yapılarak modeller arasındaki verimlilikler karşılaştırılmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, özellikle yetersiz altyapıya sahip yoğun trafik arzı olan ve ağır araç oranının fazla olduğu şartlardaki bir güzergahta yapılabilecek önlem önerilerinin verimliliklerini karşılaştırmaktadır. Böylelikle mevcut altyapının en verimli şekilde kullanılması ve optimum verim yakalanması hedeflenmektedir. Yapılan simülasyonlar sayesinde ağır oranının fazla ve değişken olduğu trafikte yönetimsel önlemlerle ne ölçüde iyileştirme gerçekletirilebileceğine dair fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, traffic congestion caused by inadequate infrastructure is the primary problem in growing cities transportation systems. In addition to insufficient infrastructure, the problem deepens with the addition of heavy commercial vehicle traffic supporting structures such as ports, railways, etc. This study examines the heavy vehicle traffic contributing to the increasing urban traffic specifically in Samsun, related to the rising city population. Models that could be applied to solve the problem are simulated and compared within the SUMO (Simulation of Urban MObilization) program. The compared models include Fixed-Time Isolated Intersection models and Fixed-Time Synchronized Intersection models. Additionally, scenarios are modeled that incorporate measures to prevent heavy vehicles from participating in traffic during peak hours of traffic congestion. Performance analyses are conducted through micro- and macro-scale analyses of these scenarios, and the efficiencies of the models are compared. In conclusion, this study compares the effectiveness of proposed measures that can be implemented on routes with high traffic demand, particularly in conditions characterized by insufficient infrastructure and a high proportion of heavy vehicles. The aim is to utilize the existing infrastructure in the most efficient way and achieve optimal productivity. The simulations provide insights into the extent to which administrative measures can improve traffic conditions where the proportion of heavy vehicles is high and variable.