Dişi damızlık hindilerde canlı ağırlığın organ gelişimi ve üreme performansına etkileri
The effect of body weight on organ development and reproductive performance in turkey hens
- Tez No: 222950
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada, hindilerde canlı ağırlığın organ gelişimi ve verim dönemi üreme özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, BUT- BIG6 damızlık dişi hindiler 29. haftada bireysel olarak saptanan ağırlıklarına göre sürü ortalamasının (13.18 kg) üstünde (AĞIR) ve altında (HAFİF) olmak üzere sınıflandırılmıştır. AĞIR grubun ortalaması 13.86 kg, HAFİF grup ortalamasından (12.51 kg) önemli düzeyde farklı olmuştur (P?0.05).Yumurtlamanın başlangıcından (32. hafta) sonra 35 ve 38. haftalarda hindiler hızla ağırlık kaybetmiştir. Ancak, 42. haftada tekrar ağırlık kazancı başlamış ve gruplar 56. hafta benzer ağırlık göstermiştir.HAFİF hindilerde çıkış gücü iyileşmiş, 14?28 gün arası embriyo ölümleri azalmış, AĞIR grupta ise civciv ağırlığı daha yüksek ve 0?14 gün embriyo ölümleri daha düşük bulunmuştur (P?0.05).Yumurta verimi ve yumurta ağırlığı canlı ağırlıktan etkilenmemiştir. Otuz ikinci haftada, AĞIR hindiler, daha yüksek karın yağı, karaciğer ve yumurta kanalı ağırlığına sahip olmuştur (P?0.05).Dönem sonunda (56. hafta) AĞIR grubun P.majör ve stroma (hiyerarşik sarı folikülleri ayrılmış yumurtalık) ağırlıkları HAFİF gruba göre önemli düzeyde yüksek bulunmuş, ancak karaciğer ve kalp oransal ağırlığı HAFİF grupta daha yüksek olmuştur (P?0.05). AĞIR gruptaki hindilerin 32. hafta hiyerarşik folikül gelişiminin HAFİF gruptan daha yüksek olması, ışık uyarım yaşında standardın 1 kg üstünde bir ağırlık kazancının dahi aşırı folikül gelişimi problemi ile sonuçlandığını göstermiştir. Aksine, 56. hafta hiyerarşik folikül sayısının HAFİF grupta AĞIR gruptan daha yüksek olması (P?0.05), HAFİF grupta yumurta veriminin bir süre daha sürdürülebileceği şeklinde yorumlanabilir. Kan prolaktin düzeyi, AĞIR grubun daha yüksek prolaktin düzeyine sahip olduğu 56. hafta dışında genel olarak HAFİF grupta daha yüksek bulunmuştur (P?0.05).
Özet (Çeviri)
The influence of turkey hen body weight (BW) on organ growth and reproductive performance has been investigated in the study. BUT-BIG6 breeder hens were individually weighed at 29 wk of ages and they were seperated into two groups according to their BW either as HEAVY (above the mean BW at 29 wk, 13.18 kg) or LIGHT (below the mean). The mean BW of HEAVY and LIGHT groups (13.86 and 12.51 kg, respectively) differed significantly (P?0.05).BW of turkey hens decreased at 35 and 38 wk, when egg production increased. However, BWs increased again at 42 wk and there was no difference between BWs of HEAVY and LIGHT groups at the end of the production period (56 wk).LIGHT group showed a better hatchability with decreased 14-28 d embryo mortality, while HEAVY hens had lower 0-14 d embryo mortality and higher chick weight (P?0.05). Egg production and egg weight did not differed between BW groups. At the age of first egg (32 wk) HEAVY hens had higher abdominal fat, liver and oviduct weight as compared to LIGHT hens (P?0.05). At 56 wk, P.majör and stroma (ovary, except hierarchical follicles) weights of HEAVY hens were significantly higher than LIGHT hens; but LIGHT hens had higher liver and heart percentages (P?0.05).Significantly higher follicle numbers in each hierarchy position in HEAVY group as compared to LIGHT hens at 32 wk showed that excess BW at the photostimulation age of 29 wk, even at 1 kg higher than recommended standarts, resulted in over production of ovary follicles which accounted for problems in ovarian morphology. But, hierarchical follicle numbers were higher in LIGHT group at 56 wk (P?0.05) and it might be accounted for maintenance of egg production. Blood prolactin hormone levels were numerically higher in the LIGHT group with the exception of 56 wk of age where HEAVY group had significantly higher prolactin levels than LIGHT group (P?0.05)