Güneydoğu Anadolu böyü (Arachnida: Solifugae) faunası: Sistematiği, zoocoğrafyası ve ekolojisi
The solifuges (Arachnida: Solifugae) fauna of Southeast Anatolia: Systematic, zoogeography and ecology
  1. Tez No: 222957
  2. Yazar: HALİL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada, Hatay, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari ve Şırnak illerinde 109 lokaliteden toplanan toplam 841 böyü örneği değerlendirilmiştir.Araştırma sahasından 5 familyaya ait 10 cins ve 15 tür teşhis edilmiştir. İncelenen türler; Biton (Biton) tauricus Roewer, Biton (Biton) zederbaueri (Werner), Biton (Bitonissus) schelkovnikovi Birula, Gluviopsilla discolor (Kraepelin), Galeodes araneoides (Pallas), G. sp. aff. conversus Roewer, G. toelgi Werner, Paragaleodes unicolor (Birula) Paragaleodes nesterovi Birula, Gylippus (Paragylippus) monoceros Werner, Eusimonia nigrescens Kraepelin, Karschia (Karschia) mastigofera (Birula), Rhagoderma tricolor Roewer, Rhagodes caucasicus Birula ve Rhagodia obscurior (Penther)'dir. Bu türlerden 4 tanesi: Biton (Bitonissus) schelkovnikovi Birula, Paragaleodes nesterovi Birula, P. unicolor (Birula) ve Rhagoderma tricolor Roewer Türkiye faunası için yeni kayıt; Biton (Biton) zederbaueri (Werner) araştırma sahası için ilk kez bildirilmektedir. Biton (Biton) tauricus Roewer ve Galeodes toelgi Werner türleri ise deskripsiyonun yapıldığı tarihten sonra ilk defa bulunmuştur.Ayrıca, familya, cins ve türlere ait özellikler, biyo-ekolojik gözlemlere, ve sistematik notlara değinilmiş ve araştırma sahası için bir çeklist verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was organized many zoological expedition in Hatay, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari and Şırnak provinces. A total of 841 solpugid specimens were collected from 109 localities in the study area.In conclusion of the studies, 10 genus and 15 species that belong to 5 families were recorded. The following species are listed: Biton (Biton) tauricus Roewer, Biton (Biton) zederbaueri (Werner), Biton (Bitonissus) schelkovnikovi Birula, Gluviopsilla discolor (Kraepelin), Galeodes araneoides (Pallas), G. sp. aff. conversus Roewer, G. toelgi Werner, Paragaleodes unicolor (Birula) Paragaleodes nesterovi Birula, Gylippus (Paragylippus) monoceros Werner, Eusimonia nigrescens Kraepelin, Karschia (Karschia) mastigofera (Birula), Rhagoderma tricolor Roewer, Rhagodes caucasicus Birula and Rhagodia obscurior (Penther).Biton (Bitonissus) schelkovnikovi Birula, Paragaleodes nesterovi Birula, P. unicolor (Birula) and Rhagoderma tricolor Roewer are recorded from Turkey for the first time. Biton (Biton) zederbaueri (Werner) is recorded from study area for the first time. Biton (Biton) tauricus Roewer and Galeodes toelgi Werner were found for the first time after their desription.Furthermore, with this study not only family, genus and species characteristics are given but also bio-ecological, systematic notes and a checklist for study area were attached.