Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılan bazı tüylü acur tiplerinin pomolojik, morfolojik ve biyolojik özelliklerinin saptanması
Determination of pomolojical, morpholojical and biolojical characters at hairy cucumber types grown in south east Anatolia region
  1. Tez No: 85331
  2. Yazar: AİŞE DELİBORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YILDIZ PAKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, 1996 ve 1997 yetiştirme dönemlerinde Ç.Ü. Ziraat Fakültesi GAP Tarımsal Araştırma ve Geliştirme İstasyonu'nda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılan, populasyon niteliğinde olan bazı tüylü acur tiplerinin pomolojik, morfolojik ve biyolojik özelliklerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Deneme süresince bitki boyu, yan kol ve boğum sayısı, boğum arası uzunluğu, yaprak sapı uzunluğu, alam ve rengi, erkek ve dişi çiçek sapı uzunluğu, taç yaprak, çanak yaprak uzunluğu ile yumurtalık ve anter uzunluğu, bitki başına meyve sayısı ve verimi, meyve ağırlığı gibi bitkisel özellikler ile yeme olumundaki meyve boyu, çapı ve rengi gibi meyve özellikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda 10 ayn tüylü acur tipi saptanmıştır. Bunlar içinde silindirik, ortalama 91.48 mm boyunda ve 35.93 mm çapında olan 2 tüylü acur tipinin istenilen özelliklerde olduğu saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Tüylü acur, pomolojik, morfolojik, biyolojik özellikler
Özet (Çeviri)
This study carried out at the GAP Agricultural Research and Development Centre of Agricultural Faculty of Çukurova University during the period of 1996 and 1997 with the aim of determination of the pomological,morphological and biological characteristics of some types of hairy cucumber, as a specified qualities which are grown in the Southeast Anatolia. During the study, plant length, lateral brabces and the number of the nodes, internodes length, petial length leaf area and leaf colour, the length of male and female flower pedicel, the length of petal and sepal, ovary and anter length number of fruit per plant and yield, fruit weight, length and diameter and colour of the fruit were determined as fruit characteristic. At the end of this study, 10 types of hairy cucumber are determined. Among those, the cylindric two types having 91.48 mm height and 35.93 mm diameter were found to have desired propenties.KEY WORDS: Hairy cucumber, pomologicaL, morphological, biological characteristic.