Transformatör merkezlerinin standardizasyonu ve eğitim amaçlı kullanımı
  1. Tez No: 22296
  2. Yazar: MUSTAFA CANER AKÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada Orta gerilim Transformatör Merkezleri incelenmiş ve projelerde bir temel standart oluşturulmuştur. Birinci bölümünde yapılan çalışmanın amacı vurgulanmıştır. İkinci bölümde Orta Gerilim Transformatör Merkezleri genel olarak tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Orta Gerilim Transformatör Merkezlerinde kullanılan teçhizat ve bu teçhizatın seçimi detaylı olarak yapılmıştır. Dördüncü bölümde örnek bir Transformatör Merkezi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımı gerçekleştirilen transformatör merkezi gücü 2500 kVA ve gerilimi 34.5/0.4 kV dur. Sistemde kuru tip transformatör kullanılmıştır. Beşinci bölümde Orta Gerilim Transformatör Merkezlerinin proje standardizasyonu yapılmıştır. Çeşitli özelliklerde srandart projeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen projeler Ek-5 ve Ek-6' da verilmiştir. Altıncı bölümünde ise yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Transformatör Merkezlerinin ölçü ve koruma devreleri için yeni bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistemde, her alanda yaygın olarak kullanılmaya başlanan PLC (Programmable Logic Controller) kullanılmıştır. Geliştirilen koruma devresinde ölçü ve koruma devresindeki arızalar tesbit edilmekte ve arızanın tipine göre PLC çıkışı alınmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Middle Voltage Transformer Centers (MVTC) were examined and a basic standard was formed in the projects. In the first chapter, the aim of the study has been emphasized. In the second chapter, Middle Voltage Transformer Centers have been introduced in general. In the third chapter, the equipment which is used in Middle Voltage Transformer Centers and the selection of the equipment have been done in detail. In the fourth chapter, a model transformer center designed has been done. The power of the transformer center that was designed is 2500 kVA and the voltage of it is 34.5/0.4 kV. Dry type transformer has been used in the system. In "he fifth chapter, the project standardization of Middle Voltage Transformer Centers has been done. Standard projects in various characteristics have been executed. The projects that are mentioned have been given in Appendix-5 and Appendix-6. In the sixth chapter, the results that have been obtained in this study and suggestions have been presented. A new system has been developed for the measurement and the protection circuits of the transformer centers. In this new system PLC (Programmable Logic Controller) which is now used in all kind of fields has been used. Errors in the measurement and the protection circuits are detected in the new protection circuit developed and according to the type of the error the PLC output is taken. VIII