Globin zinciri elektroforezinin hemoglobinopatilerin tanısındaki yeri
- Tez No: 22295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET fi-talasemi ve orak hücreli anemi Akdeniz halklarının önemli kalıtsal hematolojik bozukluklarıdır. Bu hematolojik bozuklukların laboratuvar tanısında alfa, beta, gamma ve delta globin zincirlerinin tespiti önemlidir. Mutant hemoglobinler önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu çalışmada numunelerdeki mutant hemoglobin taşıyıcılarının saptanmasında globin zincir elektroforezi 8 M üre ve merkaptoetanol kullanılarak yardım edildi. Toplam 78 hasta çalışmaya dahil edildi, venöz kanlar heparin içeren tüplere toplandı ve globin zincir elektroforezi yapıldı. Ore-merkaptoethanol tamponunda globin zincir elektroforezi ile Hb F, s. N, G, l, c tespit edildi. Ore-merkaptoethanol tamponunda PH: 8.9 ve 6.o'da mutant globin zincirlerinin hareketleri normal alfa ve beta zincir hareketleri ile kıyaslandı. Bu şekilde hemoglobinlerin hareketleri objektif olarak kıyaslandı. Hemoglobinopatiler için globin zincir elektroforezi pratik ve güvenilir bir çalışma olarak görüldü.-
Özet (Çeviri)
-49- SUMMARY B-Thalassemia and side cell anemia are regarded to be important hereditary hematologic disorders in the people of Mediterranean basin. Thus detection of globin chain Alpha, Beta, Gamma and Delta have major impontance in the laboratory diagnosis of these hematologic disorders. Mutant hemoglobins are a major health problem of the people. The aim of this study was to indent if y carries of mutant Hemoglobins of sample by globin chain electrophoresis in 8M urea 2-Mercaptoethonol buffers. A total of 78 people were studied. The venous blood samples were taken in to tubes conteining Heparin and were studied for Globin chain electrophoresis. Also Hb f, s, N, G, I and c were sepharated by globin chain electrophoresis an ürea-Mercaptoethanol buffer. In globin electrophoresis in urea 2-Mercaptoethanol buffers, pH: 6.0 and 8.9, mobilities of the mutant globin chains are calculated in relation to the mobilities of normal Alfa and Beta chains. The calculations provide objektive comparisons-50- of mobilities of hemoglobins. Globin chain electrophoresis present eal in thes study seem pratical and reliable for the separation of Hemoglobinopathies.