Tekstil yapılı güneş kollektörünün araştırılması ve geliştirilmesi
Research on developing textile based solar collectors
- Tez No: 222974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fosil esaslı yakıtların yenilenebilir kaynak olmaması ve dolayısıyla belirli bir süre sonra tükenecek olması bir tarafa, bunların yakılması sonucu oluşan karbondioksidin oluşturduğu sera etkisiyle meydana gelmekte olan global ısınma tehlikesi, alternatif enerji kaynaklarının önemini çok artırmıştır. Hidroelektrik, güneş, rüzgar, gel-git, jeo-termal? gibi yenilenebilir ve temiz alternatif enerji kaynakları arasında, en kolay ve en yaygın olarak kullanılabilecek olanı güneş enerjisidir.Güneş kolektörleri, konstrüksiyonlarına ve kullanılan malzemelere bağlı olarak farklılıklar gösterse de maliyetlerinin önemli bir kısmını içinden suyun aktığı borular oluşturmaktadır. Suyun kolektörden geçerken içinden aktığı boruların toplam yüzey alanı ne kadar büyük olursa, yani boruların çapı ne kadar küçük ve uzunluğu ne kadar uzun olursa, kolektörün verimi o kadar artmaktadır. Ama buna paralel olarak kolektörün yapım ve bakım maliyeti de artmaktadır. Yeni geliştirilen tekstil takviyeli güneş kolektörü sayesinde, suyun yüksek verimle ısıtılabildiği güneş kolektörleri, pahalı ve komplike boru sistemlerine gerek kalmadan konstrükte edilebilmektedir.Bu tezin amacı, tekstil yapılı güneş kollektörünün araştırılması ve geliştirilmesi ile klasik güneş kollektörlerine alternatif olabilecek daha düşük maliyetli yeni bir sistem tasarlanmasını sağlayabilmektir
Özet (Çeviri)
Alternative sources become more and more important in these days due to fossile-based fuels which release carbondioxide to the air that cause greenhouse effect and global warming. Solar source of the sun is the cheapest, easiest and the most common one in renewable sources such as hydroelectricty, solar, wind, geo-thermal.There are many different type of solar collectors which have different materials. Pipes are the most expensive material of the collector systems. If the surface area of the pipe is large in another way if the diameter is small and the length is long; the efficiency becomes high. Due to this the production and repair cost become much more expensive. With these new textile based solar collectors, cheaper systems can produced without using expensive pipesThe aim of this thesis, to research a new cheaper system textile based solar collector which is an alternative to classical solar collectors.