Elazığ ve yöresinde bulunan Tabanidae (Diptera) türleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 22305
  2. Yazar: S.ZERRİN ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
-51- 6. ÖZET Bu çalışma ile Elazığ yöresinde bulunan Tabanidae türleri ve bunların mevsimsel dağılışları incelenmiştir. Bu amaç la 1991 yılında mayıs-ekim ayları arasında Elası! yöresinde odak olarak seçilen Sivrice, Pertek, Baskil, Keban, ve îçme ilçelerine gidilmiş ve bu yerlerden 350 adet Tabanidae örneği alınmıştır. örnekler konakçı üzerinden tek tek el ile alınarak veya konakçıdaki tabanid üzerine siyanürlü öldürme şişeleri kapa tılmak suretiyle toplanmıştır. Bu çalışmada toplam 350 Tabanidae örneğinden Chrysops, Atylotus, Haematopota ve Tabanus cinslerine ait 23 tür tesbit edilmiştir. Bu türlerden üç tanesi (C. flavipes, H. pal lens ve T. autumnal is) daha önce Elazığ Bölgesinde bulunmuştur. Diğer 20 tür ise Türki ye'nin çeşitli bölgelerinden bildirildiği halde Elazığ Bölge sinde ilk kez saptanmıştır. (Chrysops buntoni, C. hamatus, Atylotus agricola, Haematopota bigoti, H. crassicornis, H. hennauxi, H. kemali, H. pluvial i s, H. sewelli, Tabanus cordiger, T. eggeri, T. indrae, T. leleani, T. miki, T. oppugnator, T. regularis, T. spectabilis, T. spodopterus, T. tergestinus, T. unif asciatus) Bu sinekler haziran-temmuz-ağustos ve eylül ayları içe risinde toplanmış, mayıs ve ekim aylarında araziye çıkıl masına rağmen hiçbir Tabanidae örneğine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
-52- 7. SUMMARY In this study, the species o-f Tabanidae and their sea sonal incidence were investigated in Elazığ vicinity. Specimens were collected -from Sivrice, Pertek, Basiti 1, Keban and teme districts between May and October 1991. They were collected -from hosts by hand or by bottles containing cyanide. A total of 350 specimens were collected -from these loca lities and 23 species of the genera Chrysops, Atylotus, Haematopota and Tabanus were identified. Of these species, 20 were detected for the first time in Elazi§ vicinity. Other three species (Chrysops flavipes, Haematopota pal lens and Tabanus autumnal is) were recorded before in this vicinity. The species of Tabanidae found in this area were Chrysops buxtoni, C. hamatus, Atylotus agricola, Haematopota bigoti, H. crassicornis, H. hennauxi, H. kemali, H. pluvialis, H. sewelli, Tabanus cordiger, T. eggeri, T. indrae, T. leleani, T. miki, T. oppugnator, T. regularis, T. spectabilis, T. spodopterus, T.tergestinus and T.unif aociatus. These flies were found in June, July, August and September. No tabanid species was found in May and October in Elazx§ vicinity.