Atık sulardan boya giderimi için yeni bir yöntem
A new method for removal of dyes from leather industry waste waters
  1. Tez No: 223106
  2. Yazar: F. AYÇA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN DEMİRATA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tekstil endüstrisi, deri endüstrisi, kozmetik ve gıda endüstrisi gibi birçok endüstri, ürünlerini boya ve pigment gibi maddelerle renklendirirler. Deri Endüstrisi Türkiye ve dünyadaki en önemli ve yaygın endüstrilerden biridir. Fakat bu endüstrinin oluşturduğu katı ve sıvı fazlardaki atıklar çevremiz için endişe oluşturmaktadır. Bu boya ya da pigmentler atık su akımına katılarak çevre için zararlı etkiler oluştururlar. Renk oluşumunu sağlayan komplike yapıdaki yüksek molekül ağırlıklı bileşikler biyolojik parçalanmaya karşı direnç gösterirler ve biyolojik sistem içerisinde uzaklaştırılmaları güçtür. Bu çalışmada tekstil atık sularına karışan, çevre için zararlı olan bu boyaların giderilmesi için ucuz, kullanışlı ve çevreyi korumayı amaçlayan bir adsorpsiyon prosesi önerildi. Düşük maliyetli bir malzeme olan ve yeni sentezlenen melamin-formaldehit-üre reçinesi atıksulardan boya giderimi için adsorban madde olarak kullanıldı. Sentezlenen maddenin adsorban özellikleri kimyasal yöntemlerle incelendi. Metilen mavisi model boya çözeltisi olarak hazırlanıp, optimum koşullar saptandı. Belirlenen optimum koşullarla deri sanayi atıksularının boya ve renkten arıtılıp çevreye uygun olarak deşarj edilmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
Many industries such as textile, food, cosmetics and leather colorify their products with pigments or dyes. Today, leather industry is one of the most important and widespread industries of both Turkey and world. But liquid and solid wastes produced by this industry is a consideration subject. These dyes and pigments join into the wastes and generate risks for the environment. These complicated compounds with a high molecular weight resist against biological degredation. In order to remove the hazardous dyes from textile waste waters a low costed, practical adsorption process is advised. In this study, a new melamine formaldehyde-urea resin was synthesized as an adsorbent material to remove chromium and dyes from leather tanning waste waters. Methylene blue was used as a model for textile dyes. The concentration of dyes and chromium were determined in order to adjust the optimum conditions. With these optimum conditions, waste waters of leather industry were successfully purified.