Endüstriyel atıksulardan üçlü boya karışımının elektrokoagulasyon yöntemi ile giderilmesi
Removal of triple dye mixture from industrial wastewater by electrocoagulation
  1. Tez No: 708813
  2. Yazar: SONGÜL TAÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH EREN, PROF. ABDİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Teknolojinin ve endüstrinin gelişmesiyle orantılı olarak kullanılan su miktarı ve buna bağlı olarak oluşan atıksu miktarı da artmaktadır. Tekstil endüstrisinin üretim aşamaları boyunca yüksek miktarlarda su kullanılmakta ve farklı işlemlere maruz kalan su çeşitli kirleticiler içermektedir. Bu kirleticilerin başında boyarmaddeler bulunmaktadır. Boyarmaddeler atıksularda renk problemi oluşturmakta ve estetik açıdan hoş olmayan görüntülerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple günümüzde atıksulardan boyarmadde giderimi için fiziksel, kimyasal, biyolojik olmak üzere pek çok arıtım metodu kullanılmakta ve çevre dostu yeni teknolojiler araştırılmaktadır. Elektrokoagülasyon yöntemi yüksek giderme verimi, az miktarda arıtma çamuru üretmesi, kimyasallara ihtiyaç duymaması, sisteme kolay uyum sağlayabilmesi gibi pek çok avantajından dolayı son yıllarda atık sulardan boyarmadde gideriminde tercih edilen çevre dostu bir yöntemlerden biridir. Bu çalışmada laboratuvar ortamında hazırlanan ve 3 farklı boyarmadde (Asit Red 114(AR114), Asit Viyolet 109 (AV109), Reaktif Black 5 (RB5)) karışımı içeren atıksudan elektrokoagülasyon yöntemi ile boya giderimi araştırılmıştır. Elektrokoagülasyon verimine etki eden elektroliz süresi, pH, elektrolit miktarı, akım yoğunluğu, başlangıç konsantrasyonunun giderim verimi üzerine etkileri incelenmiş ve optimum şartlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water consumption and wastewater production increase in proportion to the development of technology and industry. The water, which is exposed to different processes during the production stages of the textile industry, contains various pollutants. At the beginning of these pollutants are dyestuffs. Dyes cause color problems in wastewater and are not aesthetically pleasing. For this reason, many treatment methods such as physical, chemical, and biological are used in the removal of dyestuff from wastewater and environmentally friendly technologies are being researched. The electrocoagulation method is an environmentally friendly technology that works with high efficiency in the removal of dyestuffs from wastewater and produces a small amount of treatment sludge, does not need chemicals, and can easily adapt to the system. In this study, wastewater prepared in the laboratory and containing a mixture of 3 different dyestuffs (Acid Red 114(AR114), Acid Violet 109 (AV109), Reactive Black 5 (RB5)) was treated using electrocoagulation method. Electrolysis time, pH, electrolyte amount, current density, initial concentration, which affect electrocoagulation efficiency, were examined and optimum conditions were determined for color removal.