Kaunos Palaestra Terası Kubbeli Bazilikası restorasyon projesi
Restoration project of the Domed Basilica of Caunos on Palaestra Terrace
  1. Tez No: 223176
  2. Yazar: NİHAN SAĞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHUNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu tez, Antik dönemde, Karya olarak adlandırılan bölgenin, Kaunos kentinde bulunan bir Bizans Erken Dönem Kubbeli Bazilikasının rölövesini, restitüsyon ve restorasyon projelerini içermektedir. Kilise, Kaunos'un önemli noktalarından birinde Palaestra Terası üzerindedir. Güney Anadolu'nun büyük kiliselerinden olan yapı, plan ve cephe özellikleri ile bölgedeki kiliselerden ayrılır. Kilisenin çağdaşlarına göre iyi korunmuş olarak günümüze ulaşmış olması önemini arttırmaktadır. ICOMOS'un 2002?2003 ?Monuments and Sites in Danger, Heritage at Risk? Dünya raporunda Türkiye'nin tehlike altındaki anıtları arasında bulunmaktadır. Kilisenin plan, iç mekan ve cephe özellikleri tanımlanmış, detaylı ölçüm çalışmaları ile rölövesi hazırlanmıştır. Malzeme ve bozulma analizleri yapılmıştır. Tarihçesi ile ilgili yapılan araştırmalarda bölgenin ve Kaunos'un Hıristiyanlık dönemi incelenmiş ancak kilise ile ilişkilendirilebilecek bir kaynağa rastlanmamıştır. Yapıdan elde edilen veriler, kazıdan elde edilen veriler ve analojik veriler ışığında restitüsyon projesi çizilmiştir. Restorasyon projesi için çağdaş arkeolojik restorasyon ilkeleri temel alınmış, yapının yaşatılması için alınması gereken önlemler dışında bir müdahale önerilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis involves the restoration project of an Early Byzantine domed basilica located in Caunos, an ancient city, belongs to the southern east region of Anatolia, called ?Caria?. The church, located on ?Palaestra Terrace? is one of the biggest in southern Anatolia churches and has interesting plan and facade properties. Being well-preserved among the contemporary examples makes it more important in terms of history of architecture. The church has been mentioned in the ICOMOS world report on ?Monuments and Sites in Danger 2002-2003? as a monument of Turkey under risk. The plan, interior and facade properties of the building are studied in detail and the asbuilt project has been prepared. The material and decay conditions of the building analyzed. In order to lighten its history the history of Christian Period of both Caria and Caunos has been studied. According to the data achieved from the building itself, the excavations and analogy, restitution project has been prepared. Archeological restoration principles were taken as the base of our restoration project; no other intervention is proposed, other than the precautions needed for the sake of the structural system.