Downscaling climate change scenario using regionalclimate model over Eastern Mediterranean
Doğu Akdeniz üzerinde bölgesel iklim modeli kullanılarak iklim değişimi senaryosunun ölçek küçültülmesi
  1. Tez No: 223395
  2. Yazar: BARIŞ ÖNOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR S. ÜNAL, PROF. DR. H. NÜZHET DALFES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada izlenen yöntem, Doğu Akdeniz bölgesi üzerinde, günümüz ve gelecek içinNASA-Sonlu Hacim Genel Dolaşım Modeli (fvGCM) tarafından üretilenprojeksiyonların, ICTP-Bölgesel İklim Modeli kullanılarak dinamik olarak ölçekküçültülmesidir. Günümüz (1961-1990, RF) ve gelecek (2071-2100, A2) simülasyonlarıiçin, Hükümetlerarası İklim Değşikliği Paneli (IPCC) tarafından belirlenmiş sera gazları(CO2, CH4, N2O, CFC11-CFC12) emisyon senaryoları dikkate alınmıştır. A2 ve RFsimülasyonlarının sıcaklık ve yağış için yapılan analizleri iki farklı gruptaincelenmiştir. İlk olarak model yüzey alanı üzerindeki değişimler incelenmiş dahasonra da ülkelerin alansal sıcaklık ve yağış ortalamaları alınmıştır. A2 simülasyonunda, yaz sıcaklıkları Balkan ülkeleri üzerinde 7 °C'ye varan artışlargöstermiştir. Model alanının geriye kalan bölgelerinde ise artış 3 ila 4 °C arasındadeğişmektedir ve bu artış kış mevsimi için hesaplanan değişimden de fazladır.Türkiye'deki en dramatik değişim ise yaz sıcaklıklarının Ege Bölgesi üzerindeki 5°C'den fazla artışıdır. Yine A2 simülasyonunda, Doğu Karadeniz dağları boyuncauzanan bölgede kış yağışlarıdaki artış, rüzgar patterninin değişmesiyle güçlenenorografik etkinin güçlenmesine bağlıdır. Türkiye'nin güneyi (%34) ve Yunanistan(%32) üzerinde de kış yağışlarında çok ciddi azalmalar görülmüştür. Buna ek olarakkar miktarı ve yağış-evapotranspirasyon farkındaki (P-E) azalma (%30) birliktedeğerlendirildiğinde, gelecekte Fırat-Dicle havzasında çok ciddi değişimlerbeklenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ICTP-Regional Climate Model version 3 (RegCM3) has been used todownscale present and future scenario simulations generated by the NASA-FiniteVolume General Circulation Model (fvGCM) over the Eastern Mediterranean region.The IPCC Greenhouse Gases emissions, which are CO2, CH4, N2O, and CFC11-CFC12,have been taken into account for the present-day (1961-1990, RF) and the futureclimate change simulations (2071-2100, A2). Analysis of RF and A2 simulations fortemperature and precipitation was divided into two group which are spatialdistribution analysis and country average analysis. In A2 simulation, during summer,temperature increase is as large as 7 °C over the Balkan countries. However, thecorresponding changes throughout the entire domain are approximately 3-4 °C thus,much more than that of winter. Most dramatic change for Turkey is more than 5 °Csummer warming over the Aegean region. Projected precipitation changes in winterindicates that significant increase which appears to be related to enhanced orographicprecipitation driven by flow pattern change along the east coast of the Black Sea.There is also significant precipitation decrease over Greece (32%), southern Turkey(34%), and along the eastern coast of the Mediterranean Sea. Analyses of A2simulation show that combined effect of P-E (Precipitation minusEvapotranspiration, %30) and snow amount decrease can cause significant problemsfor Euphrates-Tigris basin.