Asenkron motorlarda işaret tabanlı stator yalıtım arıza tanısı
Signal based fault detection of stator insulation failure for induction motors
  1. Tez No: 223419
  2. Yazar: HASAN MURAT UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ŞEKER, YRD. DOÇ. DR. EMİNE AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, asenkron motorun stator sargı yalıtımın arızası tanısına ilişkinkarakteristik özellikler, motora ait akım ve titreşim bilgilerine çeşitli analiz teknikleriuygulanarak çıkarılmaya çalışılmıştır. Deneysel çalışma aynı özellikteki üç motor içinyapılmış olup, motor çalışırken ölçülen büyüklüklerin çevrimiçi analizi ile stator sargıyalıtımı arızası yapılmasını mümkün kılan karakteristikler ortaya çıkarılmıştır. Yapılanön analizler sonucunda bir motor için seçilmiş veriler üzerinde spektral ve dalgacıkanalizi yöntemleri ile özellik çıkarımına ilişkin analizler yapılıp, yalıtım bozulmasınıkarakterize eden frekans bileşenleri belirlenmiştir. Bir motora ait verilerden elde edilençıkarımlar, diğer motorlar için de analiz edilmiş ve benzer sonuçlara ulaşılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise belirlenmiş olan arıza özelliklerinin, Yapay Sinir Ağları(YSA) yaklaşımı ile izlenmesi ve belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, stator-winding insulation damage in induction motors is considered andfault features developed during the artificial aging process of the stator insulation areextracted from the collected data by the spectral analysis methods. Coherence analysiswas used to reveal the relationship between motor current and vibration and then, as aresult of this application, some special frequency values represented by the evenharmonics of the line frequency at 60 Hz are determined at 240, 360, 480, 600, 720, 840and 960 Hz. Even harmonic effects are determined as a common feature between thephase currents and vibration signals using the coherence analysis and this featureindicates the stator insulation fault.