İstanbul'da yapılacak yeni hiparmarket yatırımları için ilçeler bazında en uygun lokasyonun belirlenmesi
Determining the best location for new hypermarket investments in İstanbul by district
  1. Tez No: 223681
  2. Yazar: HANDAN ONG
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Mathematics, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
1980'li yıllarda Türk ekonomisinin dısa açılması ile beraber, ekonomik ve sosyal yapıda yasanan önemli dönüsümlerin etkisi ile Türk perakende sektörü ölçek, organizasyon ve cografya anlamında büyük degisimler içine girmistir. Artan gelir seviyesi, yüksek kentlesme oranı, çalısan kadın sayısındaki artıs ve dısa açılma ile birlikte gelen batılı yasam tarzının etkileri tüketicilerin yasam biçimlerinde ve alısveris alıskanlıklarında Türk perakende sektörünün gelisimini destekleyici yönde degisikliklere neden olmustur. 1990'lardan itibaren büyük sehirlerdeki alısveris merkezi ve hipermarket yatırımları popüler hale gelmis ve bu yatırımlarla beraber Türk perakende sektörü hızlı bir sekilde modernizasyona ugramıstır. Türkiye'nin finansal baskenti olarak anılan ve nüfus bakımından en büyük sehri olan İstanbul, özellikle gıda perakendeciliginde olmak üzere, degisimin en fazla gözlemlendigi ve yatırımların en fazla yogunlastıgı sehir olmustur. Türkiye'de ki en yüksek kisi basına ortalama gelire ve 12 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan İstanbul hipermarket yatırımları için halen en gözde sehir konumundadır. 2010 yılına kadar İstanbul'da faaliyete geçmesi planlanan altı yeni hipermarket yatırımı bulunmaktadır. Pazardaki rakiplerin hızla artması ile birlikte hipermarket yatırımcısı firmalar için dogru lokasyonda bulunmak rekabetin en belirleyici unsuru haline gelmistir. Bu nedenle gerek yerli gerekse yabancı hipermarket zincirleri yeni yatırımlarını gerçeklestirecekleri yerin seçimi için, kendilerine en fazla kazancı getirecek cografi alanın belirlenmesi konusunda yogun pazar arastırmaları ve fizibilite çalısmaları yapmaktadırlar. Buradan hareketle bu tez çalısmasının konusu, ?İstanbul'da yapılacak yeni hipermarket yatırımları için ilçeler bazında en uygun lokasyonun belirlenmesi? olarak belirlenmis ve çalısma ile ilçelerin tasıdıkları perakende potansiyeli ortaya çıkarılarak yapılan yer seçimi çalısmalarına ısık tutması amaçlanmıstır. Çalısmada yöntem olarak bir mekânsal etkilesim modeli olan Lakshmanan ve Hansen Modeli'nden faydalanılmıstır. Tezin ilk bölümünde çalısmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve yararlanılan literatür anlatılmıstır. İkinci bölümde ?perakendeci? ve ?perakendecilik? kavramlarının tanımları yapılmıs, ardından hipermarketlerin karkteristik özelliklerinin, perakende stratejilerinin ve perakende sektörü içerisindeki yerlerinin anlasılması için perakende kurulus türlerinin tanımları yapılarak sınıflandırılmıstır. Bundan sonra sırasıyla Amerika, Avrupa ve Türkiye'de ki perakende sektörleri incelenerek Türk gıda perakendeciligi sektörünün bu gün içerisinde bulundugu durumun anlasılması amaçlanmıstır. Üçüncü bölümde ilk olarak hipermarketlerin genis kapsamlı olarak tanımı yapılmıs ve tarihsel gelisim süreci incelenerek farklı ülkelerde yasanan deneyimlere göz atılmıstır. Ardından hipermarketler için yer seçiminin önemi ve yer seçiminde bir yöntem olarak ticari etki alanın tanımlanması; ticari etki alanının tanımlanmasına yönelik gelistirilen modeller ve ticari etki alanlarının karakteristikleri açıklanarak anlatılmıstır. Dördüncü bölümde çalısma alanı olan İstanbul'un Türk perakende sektörü içerisindeki önemi anlatılarak İstanbul'un neden çalısma alanı olarak seçildigine deginilmistir. Daha sonra seçilen ticari etki alanı tanımlama modeline göre hesaplamalar yapılmıs ve elde edilen sonuçlara göre daha fazla harcama potansiyeli yaratan ilçeler hipermarket yatırımı için daha uygun kabul edilerek İstanbul'un ilçeleri hipermarket yatırımına uygunluklarına göre sıralanmıstır. Besinci bölümde çalısma sonucu elde edilen veriler yorumlanmıs ve hipermarketlerin İstanbul ve Türk perakende sektöründeki gelecegi ile ilgili degerlendirmelerde bulunularak çalısma tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Due to the effect of the changes in economic and social structure, that were experienced as a result of neoliberal politics carried out after 1980s, the retailing sector in Turkey has undergone significant transformations in terms of size, organization and geography. Rising income levels, a high urbanization rate, an increase in the number of working women, the influence of western life style all these have caused a radical change in consumer life style and shopping behavior supporting the development of the Turkish retail sector. Starting from the 1990s, shoping center and hypermarket investments became popular in big cities. Because of these investments the Turkish retail sector has undergone a rapid modernization. Istanbul, which is known as the financial capital of Turkey and is it?s largest city in terms of population, was the city, in which the transformation, especially in the food-retailing sector, was most significantly observed and investments have been the most concentraed. With the highest average income level per capita in Turkey and a population of over 12 million, Istanbul is still the most favourable city for hypermarket investments in Turkey. There are six new hypermarket investments that are going to be in operation up to 2010. Due to the rising amount of the competitors in the market, being in the right location became the most prominent factor for hypermarket investors in competition. Therefore both international and domestic hypermarket chains are doing intensive market research and feasibility studies in order to select the right site for their investments that would bring them the highest return. These factors all contributed to the decision to choose the topic of investigation as: ?Determining the best location for new hypermarket investments in Istanbul by district? and the study aimed to show the spending potential of the districts of Istanbul in order to assist site selection studies. The Lakshmanan and Hansen?s spatial interaction model was used to carry out this study. In the first chapter, the aim, scope and methodology of the study and literature that was used in the study has been explained. In the second chapter firstly, the concepts of ?retailer? and ?retailing? were determined. Secondly, retail institutions were defined and classified in order to understand the characteristics, retailing strategy and the position of hypermarkets in the retail sector. After which the retailing sectors in US, Europe and Turkey were investigated in order to undertstand the current state of the Turkish food-retailing sector. In the third chapter, firstly, hypermarkets were determined comprehensivly. Secondly, the experiences of other countries were investigated by analysing the historical development process of hypermarkets. Then the importance of location of hypermarkets and, as a site selection methodology, trade area defination was described by explaining the trade area definetion techniques and characteristics of the treading areas. In the fourth chapter, the reason why Istanbul was choosen as a case study was explained by illisturating the importance of Istanbul in the Turkish retail sector. Then the calculations were carried out according to the choosen trade area definetion model. According to results of the calculations the districts of Istanbul were ranked in respect to their spending potential. The higher the spending potential of the district the higher ranking for a hypermarket location was given. In the fifth chapter, the study was finalysed by giving comments on the results of the study and the future of hypermarkets in Istanbul and Turkish retail sector.