Akut miyokard enfarktüs ve aterosklerotik kalp hastalarında serum beta karoten düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 22374
  2. Yazar: SEVGİ YARDIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
- 90 VI. ÖZET Serbest oksijen radikalleri toksisitesinin, kanser ve kalp hastalığının en önemli sebebi olduğu üne sUrUlür. Serbest oksijen radikalleri lipid peroksidasyonuna neden ol duklarından miyokard iskemisi ve enfarktUsUnlln patojenezinde önemli bir role sahiptirler. Son zamanlarda, p-karotenin özelllikle dUslik kısmi oksijen basıncında, güçlü bir singlet oksijen bastırıcısı ve serbest radikal temizleyicisi olduğu üne stirtilmUstUr. Serum p-karoten düzeylerinin lipid peroksi- dasyonu ile ters ilişkili olması, p-karotenin antioksidan fonksiyonu olduğu dUslincesini destekler. Çalışmamızda, total kardiyovaskliler hastalıkların (n=195), AMI'IU hastaların (n=68) ve aterosklerozlu hasta ların (n=62) ve sağlıklı kontrollerin (n=100) p-karoten düzeyleri ölçüldü. Ortalama p-karoten düzeyleri, total kardiyovasküler hastalarda 82.2 pıg/dl, AMI'lü hastalarda 74.83 ng/dl, aterokslerozlu hastalarda 88.19 ng/dl ve kontrollerde 118.2 ng/dl olarak bulunmuştur, istatistiksel değerlendirmede, hastaların serum p-karoten düzeyleri kont- rollerinkinden anlamlı derecede (p0.05) bulunama mıştır.
Özet (Çeviri)
- 91 - VII. SUMMARY Toxicity by oxygen free radicals has been suggested as a major cause of cancer and heart disease. Since the oxygen free radicals cause lipid peroxidation, they play an important role in the pathogenesis of myocardial ischemia and infarction. It is recently suggested that 3-carotene is powerful quencher of singlet oxygen and scavenger of free radicals, especially at low partial oxygen pressure. Since 3-carotene levels are inversely correlated to lipid peroxidation, this relationship supports the concept of an antioxidant function of 3-carotene. In our study, serum (3-carotene levels in total cardiovascular cases (n=195), AMI cases (n=68), atherosclerotic cases (n=62) and healthy controls (n=100) were measured. The mean values for 3-carotene were found to be 82.2 ng/dl in total cases, 74. 83 ng/dl in AMI cases, 88.19 ng/dl in atherosclerotic cases and 118.2 ng/dl in controls.