Zamanlı ayrık olay sistemleri ve uygulamaları
Timed discrete event systems and applications
- Tez No: 223755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, ayrık olaylı sistemlerin, zamanlı otomat ve zamanlı Petri ağı ile modellenmesine ilişkin kavramlar tanıtılmış ve analizine ait yöntemler incelenmiştir. Ayrık olaylı sistemler için zamanlama mekanizmaları tanımlanarak otomat modelleri ve Petri ağları daha da genişletilip, olay zamanı içeren ayrık olaylı sistemler için bir model yaratıldı. ?Otoyol Giriş Denetimi? ile ilgili olarak Simulaworks paket programı yardımıyla zamanlı Petri ağı uygulaması gerçekleştirilip, programdaki ?jeton-oyun animasyonları? ile ağın işleyişi gözlemlenmiştir. DES modeli elde edilmiş olan zamanlı Petri ağı, Siemens Simatic Manager programı ile simule edilerek, bilgisayar ortamında gerçeklenmiştir. Sonuç olarak zamanlı modellerin gerçek sistemlere verimli bir şekilde uygulanabildiği incelenmiş ve görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, timed automata and timed Petri net concepts related to modeling are introduced and the methods for analysing of discrete event systems as timed models are examined. Describing timing mechanisms for discrete event systems, automaton models and Petri nets have been directly extended and also a model framework for DES that includes event timing has been created. Using Simulaworks, Petri net tool, timed Petri net application on ?Highway Entrance Control? has been realized. Running of this application was observed by ?token-game animation?. The timed Petri net whose DES model has been acquired was generated and realized through Siemens Simatic Manager software tool. As a consequence, it is observed that timed models can be applied to real systems in an efficient manner.