Heterojen veri trafiği içeren nesnelerin interneti sistemleri için dinamik bir kanal tahsis yönteminin markov zinciri modeli ve başarım analizi
Markov chain model and performance analysis of a dynamic channel allocation method for internet of things systems with heterogeneous data traffic
- Tez No: 928126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, heterojen veri trafiği içeren IoT (Nesnelerin İnterneti) sistemleri için önerilen bir dinamik kanal tahsis yönteminin Markov zinciri modeli ve örnek bir ağ senaryosunda başarım analizi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen dinamik kanal tahsis yöntemi ile hem gerçek-zamanlı hem de gerçek-zamanlı olmayan farklı veri trafik türlerinin IoT ağı üzerinden başarılı bir şekilde iletimi gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında önerilen dinamik kanal tahsis yöntemi, 2-boyutlu sürekli Markov zinciri kullanılarak analitik olarak modellenmiş ve sonlu sayıda IoT düğümünün kullanıldığı örnek bir IoT ağ senaryosunda başarım değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, önerilen modelin ayrık olay benzetim (discrete event simulation) modeli de geliştirilmiştir. Geliştirilen kanal tahsis yönteminin analitik model sonuçları benzetim modeli sonuçları ile doğrulanmıştır. Sonuç olarak; kanal sayısı 12, gerçek-zamanlı ve gerçek zamanlı-olmayan kullanıcı sayılarının 10 olduğu bir ağ senaryosunda ve toplam yük 10 iken iş çıkarma oranları, gerçek-zamanlı olmayan kullancıları için 3,63 ve gerçek-zamanlı kullanıcılar için 2,55 olarak elde edilmiştir. Ayrıca, aynı yük altında kanal kullanım oranları ise gerçek-zamanlı olmayan kullanıcılar için %15,16 ve gerçek-zamanlı kullanıcılar için ise %53,31 olarak elde edilmiştir. Böylece, geliştirilen dinamik kanal tahsis yönteminin IoT uygulamalarında, özellikle gerçek-zamanlı heterojen veri trafiklerinin etkin bir şekilde iletiminde önemli bir başarım sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, a Markov chain model of a dynamic channel allocation method proposed for IoT (Internet of Things) systems with heterogeneous data traffic and its performance analysis in a sample network scenario were performed. With the developed dynamic channel allocation method, both real-time and non-real-time data traffic types were successfully transmitted over the IoT network. In the thesis, the proposed dynamic channel allocation method was analytically modeled by using a 2-dimensional continuous Markov chain and its performance evaluation was performed in a sample IoT network scenario where a finite number of IoT nodes were used. In addition, the discrete event simulation model of the proposed model was also developed. The analytical model results of the developed channel allocation method were verified with the simulation model results. As a result; in a network scenario where the number of channels is 12, the number of real-time and non-real-time users is 10 and the total load is 10, the throughput rates were obtained as 3.63 for non-real-time users and 2.55 for real-time users. In addition, under the same load, the channel utilization rates are 15.16% for non-real-time users and 53.31% for real-time users. Thus, it has been shown that the developed dynamic channel allocation method provides significant performance in IoT applications, especially in the efficient transmission of real-time heterogeneous data traffic.