Türk bayrağının Paris MoU'da beyaz listeye geçmesi sürecinde stratejik planlamanın yapılması
Strategical planning during the time period of entering white list in Paris MoU
  1. Tez No: 223764
  2. Yazar: MEHMET ERSİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİP BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ülkemiz dış ticaretinin % 95'i deniz yolu ile gerçekleşmektedir. Ayrıca ulu önder Atatürk'ün ?Denizciliği Türkün milli ülküsü olarak görmeli ve onu az zamanda başarmalıyız? vecizesinden hareketle ülkemiz bir denizci ülke olma iddiasından vazgeçmemiş ancak yıllardır bir denizci ülke de olamamıştır. Denizci ülke olma iddiasındaki bir ülkenin deniz güvenliği ile ilgili olarak geliştirilen düzenlemelere ve standartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Ancak deniz güvenliği açısından ülkemizin bir kıyı, liman ve bayrak devleti olarak yönetim standartlar, yasal düzenlemeler, bayrak ve liman devleti kontrollerindeki mevcut sorunlar ortaya konmuştur. Beyaz listeye geçmek için İdaremizin önem vermesi gereken konulara değinilmiştir. Paris MoU üyeleri ülkeler ile aynı standartlara ulaşmak için yardımcı olabilecek uygulamalar tespit edilmesi bu çalışmanın temel amacıdır.
Özet (Çeviri)
In our country, 95% of all international trade is conducted via sea transport. Continually inspired by the motto of Ataturk, our great leader, ?we should be considering sea transport as our national goal and should be achieving it in a short time?, Turkey has not abandoned this goal must comply with regulations and standarts pertaining to maritime safety and security. Nothwithstanding this important issue, as a shore, port and flag states, turkey faces critical problems in management, standards, legal regulations, flag and port state controls. The subjects which our Administration should pay attention were mentioned. The basic goal of this study is to determine the applications which may help to reach the standarts of the member states of Paris MoU.